Abstrakt
Artykuł porusza kwestię recepcji nauczania Soboru Watykańskiego II w Polsce. Jest to refleksja duszpasterska, która wskazuje na kontekst społeczno-kulturowy i znaczenie w tym procesie osobowości kościelnych. W pierwszej części niniejszego artykułu podjęto próbę podkreślenia kulturowo-społecznego i politycznego kontekstu recepcji Soboru w Polsce. Stanowią go dwa okresy posoborowej historii Kościoła polskiego – przed przełomem 1989 roku i po nim. Druga część ma ukazać drugi czynnik charakterystyczny dla recepcji Soboru, a mianowicie znaczenie wiodących osobistości kościelnych.
Bibliografia
Benedikt XVI.: Schreiben zum 50. Jahrestag des Beginns des zweiten vatikanischen Konzils 2.08.2012. In: http://www.vatican.va/special/annus_fidei/documents/annus-fidei_bxvi_inedito-50-concilio_ge.html (Zugriff: 31.03.2014).
Johannes Paul II: Ansprache des Papstes vor der polnischen Bischofskonferenz. Krakau 8.06.1997.
Johannes Paul II.: Apostolisches Schreiben Tertio millennio adveniente 10.11.1994.
Jablonska-Deptula E.: Nasze korzenie. W: Spojrzenia na współczesną rodzinę w Polsce w kontekście wskazań soborowych. Hrsg. A. Podsiad, A. Szafranska. Warszawa 1986 s. 16-37.
Przybecki A.: Dar otwartych drzwi. „Znak“ 1: 1997 s. 116-119.
Polak M.: Synoden in der Kirche in Polen. „Pastoraltheologische Hefte“ 1: 2008 s. 57-61.
Zweite Polnische Plenarsynode (1991–1999): Beschlüsse. Poznań 2001.
Johannes Paul II.: Apostolisches Schreiben Tertio millennio adveniente 10.11.1994.
Licencja
Autorzy
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie Teologia Praktyczna są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC.
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie Teologia Praktyczna udzielają Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalą na użycie sublicencji Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-ND 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Użytkownicy
Zainteresowani użytkownicy internetu uprawnieni są do korzystania z utworów opublikowanych od 2015 roku w Teologii Praktycznej pod następującymi warunkami:
- uznanie autorstwa - obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem, informacji, o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, DOI) oraz samej licencji;
- bez tworzenia utworów zależnych - utwór musi być zachowany w oryginalnej postaci, nie można bez zgody twórcy rozpowszechniać np. tłumaczeń, opracowań.
Do wszystkich tekstów opublikowanych przed 2015 r. prawa autorskie są zastrzeżone.
Inne
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).