Zakres i zasięg czasopisma
Celem czasopisma jest stworzenie możliwości wymiany poglądów i zaprezentowania oryginalnych wyników badań dotyczących współczesnych stosunków międzynarodowych, wewnętrznych i zewnętrznych aspektów bezpieczeństwa oraz studiów strategicznych. Celem jest zachęcenie do dyskusji i debaty w ramach wskazanych obszarów. Czasopismo jest adresowane zarówno do środowisk naukowych, jak i analityczno-eksperckich zajmujących się powyższą problematyką.
W szczególności, czasopismo naukowe „Przegląd Strategiczny” poświęcone jest tematyce teorii bezpieczeństwa, teorii stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa międzynarodowego, a także geostrategii, terroryzmu i anty-terroryzmu, związków bezpieczeństwa i ekonomii, bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa ludzkiego.
Od 2014 r. „Przegląd Strategiczny” ukazuje się jako rocznik. Wersją pierwotną czasopisma jest wersja elektroniczna.
Proces recenzji
- Każdy materiał zgłoszony do publikacji podlega wstępnej ocenie dokonywanej przez redaktorów tematycznych z uwzględnieniem zgodności z wymogami technicznymi oraz z zakresem tematycznym czasopisma „Przegląd Strategiczny”.
- Materiały zakwalifikowane do dalszej procedury, kierowane są do recenzji. Do oceny każdego materiału zgłoszonego do publikacji w czasopiśmie „Przegląd Strategiczny” powoływani są dwaj niezależni recenzenci.
- W przypadku tekstów w języku obcym, jeden z recenzentów afiliowany jest w instytucji zagranicznej.
- Przyjęta w czasopiśmie procedura recenzowania realizowana jest według zasady "double-blind review", gdzie autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości.
- Raz w roku czasopismo podaje do publicznej wiadomości listę współpracujących recenzentów.
- Dokonując oceny zgłoszonego materiału recenzenci uwzględniają w pierwszej kolejności oryginalny charakter tekstu, a następnie badają zgodność z profilem tematycznym czasopisma, realizację założonych celów badawczych, sposób przedstawienia problemu badawczego, wykorzystanie literatury przedmiotu, należyte uzasadnienie wniosków.
- Recenzje przygotowane są w formie pisemnej i zawierają jednoznaczny wniosek w sprawie dopuszczenia tekstu do publikacji.
- Procedura recenzji powinna zakończyć się w ciągu 4 miesięcy od zgłoszenia tekstu przez autora.
Polityka otwartego dostępu
Czasopismo zapewnia natychmiastowy, otwarty dostęp do wszystkich swoich treści zgodnie z zasadą, że badania swobodnie dostępne zwiększają i przyśpieszają globalny rozwój nauki i wymianę wiedzy. Redakcja zachęca autorów do zamieszczania opublikowanych w czasopiśmie artykułów (po recenzji lub ostatecznej wersji wydawcy) w otwartych repozytoriach z podaniem linku do utworu ze strony czasopisma oraz numeru DOI artykułu.
Szczegółowe informacje o przyjętej przez czasopismo polityce Open Access.
Teksty artykułów dostępne są w bazach: Scopus, CEEOL, Index Copernicus i Repozytorium AMUR, BazHum, CEJSH, Repozytorium PBN, EBSCO Central and Eastern European Academic Source, WorldCat.
Zasady etyki
Czasopismo naukowe „Przegląd Strategiczny” wprowadziło procedury niezbędne do wyeliminowania przypadków naukowej nierzetelności, w szczególności przypadków "ghostwriting" i "guest authorship".
Autor zgłaszający tekst do publikacji jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o samodzielnym przygotowaniu tekstu i zadeklarowania, iż tekst nie narusza praw osób trzecich. W przypadku tekstów przygotowanych przez więcej niż jednego autora – do przedstawienia wkładu poszczególnych osób w powstanie tekstu.
Teksty, które nie spełniają wskazanych wymogów nie mogą zostać opublikowane.
O przypadkach naruszenia powyższych zasad informowane są instytucje, w których afiliowani są autorzy.
Redakcja czasopisma „Przegląd Strategiczny”, kierując się wytycznymi COPE – Komitetu ds. etyki publikacji, przyjęła zasady etyki publikacji naukowych, które obowiązują autorów zgłaszających teksty do publikacji w czasopiśmie, a także recenzentów i członków kolegium redakcyjnego.
Recenzenci
dr Dorte Jagetic Andersen, University of Southern Denmark, Dania/Denmark
prof. zw. dr hab. Erhard Cziomer, Uniwersytet Jagielloński, Polska/Poland
dr Joanna Dobrowolska-Polak, Instytut Zachodni, Polska/Poland
prof. Jochen Franzke, Universität Potsdam, Niemcy/Germany
dr Ireneusz Jaźwiński, Uniwersytet Szczeciński, Polska/Poland
prof. UW dr hab. Tadeusz Klementewicz, Uniwersytet Warszawski, Polska/Poland
prof. UMK dr hab. Jacek Knopek, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polska/Poland
prof. DSW dr hab. Piotr Mickiewicz, Dolnośląska Szkoła Wyższa, Polska/Poland
prof. dr hab. Jarosław Piątek, Uniwersytet Szczeciński, Polska/Poland
kpt. dr hab. Adrian Siadkowski, Straż Graniczna, Polska/Poland
prof. zw. dr hab. Jacek Sobczak, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Polska/Poland
doc. Igor Jarosławowicz Todorow, Doniecki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stusa, Ukraina/Ukraine
prof. Volodymyr Yemelyanow, Ukraina/Ukraine
prof. zw. dr hab. Arkadiusz Żukowski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Polska/Poland
Historia czasopisma
Czasopismo naukowe „Przegląd Strategiczny” zostało założone w 2011 r. z inicjatywy prof. zw. dr. hab. Sebastiana Wojciechowskiego, kierownika Zakładu Studiów Strategicznych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zaproszenie do współpracy przy tworzeniu czasopisma przyjęli m.in. pracownicy Zakładu Stosunków Międzynarodowych, Zakładu Gospodarki Międzynarodowej i Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem. Członkami Rady Programowej zostali naukowcy z Polski, Ukrainy, Turcji, Cypru, Izraela i Tajwanu.
W pierwszych trzech latach czasopismo „Przegląd Strategiczny” ukazywało się w cyklu półrocznym (wydano wówczas sześć numerów czasopisma). W 2014 r. czasopismo zostało przekształcone w rocznik.
Granty
Czasopismo „Przegląd Strategiczny” otrzymało wsparcie finansowe ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę (Umowa nr 667/P-DUN/2018, zadanie 3. Przygotowanie oryginalnych numerów czasopisma „Przegląd Strategiczny” w języku angielskim w celu zwiększenia międzynarodowego oddziaływania czasopisma). Realizacja projektu obejmuje lata 2018 i 2019.
Czasopismo „Przegląd Strategiczny” otrzymało wsparcie finansowe ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę (Umowa nr 537/P-DUN/2017, zadanie 3. Digitalizacja i szersze upowszechnianie zasobów „Przeglądu Strategicznego” w Internecie (strona www, bazy indeksacyjne, akademickie portale społecznościowe, newsletter)). Realizacja projektu obejmuje lata 2017 i 2018.