Abstrakt
Artykuł zawiera prezentację sposobu opisywania chrztu Polski w trzecim wydaniu (1564) Kroniki to jest historyi wszytkiego świata… Marcina Bielskiego. Przedstawienie zawartości treściowej właściwego fragmentu Kroniki stało się podstawą analizy słownictwa religijnego oraz wyróżników składniowych tekstu Bielskiego.
Bibliografia
Źródła
Bielski M., 1564, Kronika, to jest historyja świata na sześć wiekow a czterzy monarchije rozdzielona z rozmaitych historykow tak w Świętym Piśmie krześcijańskim, żydowskim, jako i pogańskim wybierana i na polski język wypisana dostateczniej niż pierwej, z przydanim wiele rzeczy nowych. Od początku świata aż do tego roku, ktory się pisze 1564, z figurami ochędożnymi i własnymi, Kraków.
Kronika – Kronika polska Marcina Bielskiego nowo przez Joachima Bielskiego, syna jego wydana, Kraków 1597.
Bibliografia
Bańkowski A., 2000, Etymologiczny słownik języka polskiego, t. 1 A–K, Warszawa.
Boryś W., 2005, Słownik etymologiczny języka polskiego, Kraków.
Chrzanowski I., 1926, Marcin Bielski. Studium historyczno-literackie, wyd. 2 poprawione i rozszerzone, Lwów.
Czarnecki T., 1999, Najstarsze polskie słownictwo religijne o rodowodzie niemieckim, w: Tysiąc lat polskiego słownictwa religijnego, red. B. Kreja, Gdańsk, s. 13–27.
Długosz-Kurczabowa K., Dubisz S., 2013, Gramatyka historyczna języka polskiego, wyd. 3, Warszawa.
Klemensiewicz Z., Lehr-Spławiński T., Urbańczyk S., 1965, Gramatyka historyczna języka polskiego, wyd. 3, Warszawa.
Klich E., 1927, Polska terminologia chrześcijańska, Poznań.
Kopaliński W., 2003, Słownik mitów i tradycji kultury, Warszawa.
Korolko M., 1991, Pionier sarmackiego dziejopisarstwa – Marcin Bielski, w: Pisarze staropolscy. Sylwetki, red. S. Grzeszczuk, t. 1, Warszawa.
Lisowski T., 1993, Cerkiew i kościół jako ‘ecclesia’ i ‘templum christianorum’ w polszczyźnie szesnastowiecznej, w: Język a chrześcijaństwo, red. I. Bajerowa, M. Karpluk, Z. Leszczyński, Lublin, s. 131–144.
SPXVI – Słownik polszczyzny XVI wieku, t. I–XXXVI, red. M.R. Mayenowa, (później F. Pepłowski, K. Mrowcewicz), Wrocław–Warszawa–Kraków 1966 – Warszawa 2012.
Śnieżko D., 2004, „Kronika wszytkiego świata” Marcina Bielskiego. Pogranicze dyskursów, Szczecin.
Kreja B. (red.), 1999, Tysiąc lat polskiego słownictwa religijnego, Gdańsk.
Wierzbicka A., 1966, System składniowo-stylistyczny prozy polskiego renesansu, Warszawa.
Ziomek J., 2006, Renesans, Warszawa.
Licencja
Autorzy
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie Poznańskie Spotkania Językoznawcze są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC.
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie Poznańskie Spotkania Językoznawcze udzielają Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalą na użycie sublicencji Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-ND 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Użytkownicy
Zainteresowani użytkownicy internetu uprawnieni są do korzystania z utworów opublikowanych od 2015 r. w Poznańskich Spotkaniach Językoznawczych pod następującymi warunkami:
- uznanie autorstwa - obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem, informacji, o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, DOI) oraz samej licencji;
- bez tworzenia utworów zależnych - utwór musi być zachowany w oryginalnej postaci, nie można bez zgody twórcy rozpowszechniać np. tłumaczeń, opracowań.
Do wszystkich tekstów opublikowanych przed 2015 r. prawa autorskie są zastrzeżone.
Inne
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).