Delimitacja obszarów metropolitalnych w Polsce jako historycznie i globalnie uwarunkowane zagadnienie polityczne
PDF

Słowa kluczowe

wielkie miasto
obszar metropolitalny
region
terytorium

Jak cytować

Dutkowski, M. (2015). Delimitacja obszarów metropolitalnych w Polsce jako historycznie i globalnie uwarunkowane zagadnienie polityczne. Rozwój Regionalny I Polityka Regionalna, (29), 21–36. https://doi.org/10.14746/rrpr.2015.29.03

Abstrakt

W artykule przedstawiono i przedyskutowano problem delimitacji obszarów metropolitalnych w Polsce w dwóch aspektach. Z jednej strony w kontekście globalnych i historycznych procesów industrializacji, serwicyzacji i metropolizacji wielkich miast, a z drugiej strony w świetle różnych koncepcji regionu (strukturalnego, funkcjonalnego i terytorialnego). W warunkach globalizacji sterowanie funkcjonowaniem i rozwojem wielkich miast w Polsce jest niezbędne dla zapewnienia ich prawidłowej metropolizacji. Powiązania funkcjonalne wewnątrz obszarów metropolitalnych nie są jednak ani koniecznym, ani wystarczającym warunkiem sprawności takiego sterowania. Niezbędne jest natomiast przywrócenie zasady terytorialnej. W konkluzji wykazuje się, że obszary metropolitalne w Polsce, będące w istocie regionami, powinny być definiowane jako terytoria, czyli obszary władztwa podmiotu suwerennego, choć podlegającego demokratycznej kontroli. Jedyną obecnie jednostką terytorialną tego rodzaju wyobrażalną w ramach porządku prawnego w Polsce jest powiat metropolitalny, o odmiennych kompetencjach niż istniejące powiaty i miasta na prawach powiatu. Przenosi to problem ich delimitacji z płaszczyzny naukowej i planistycznej na polityczną. Pochodną ewentualnej decyzji o utworzeniu powiatów metropolitalnych jest konieczność ich delimitacji. W tym przypadku również, wbrew rozpowszechnionym poglądom, najważniejsze są kryteria polityczne, a wtórne naukowe i planistyczne.
https://doi.org/10.14746/rrpr.2015.29.03
PDF

Bibliografia

Bauman Z., 2000. Globalizacja. I co z tego dla ludzi wynika. PIW, Warszawa.

Chojnicki Z. 1989. Koncepcja terytorialnego systemu społecznego. Przegląd Geograficzny, 60: 491510.

Chojnicki Z. 1996. Region w ujęciu geograficzno-systemowym. [W:] T Czyż (red.), Podstawy regionalizacji geograficznej. Bogucki Wydawnictwo Naukowe, Poznań, s. 7-44.

Domański R. 2012. Ewolucyjna gospodarka przestrzenna. Wyd. Uniw. Ekon., Poznań.

Dutkowski M. 2008. Mówiąc region... [W:] J. Parysek, T Stryjakiewicz (red.), Region społeczno-ekonomiczny i rozwój regionalny. Bogucki Wydawnictwo Naukowe, Poznań, s. 367-389.

Dziewoński K. 1967. Teoria regionu ekonomicznego. Przegląd Geograficzny, 39: 35-50.

Kukliński A. 1997. Diagnoza stanu gospodarki przestrzennej Polski. Wstępne wyniki badań. [W:] A. Kukliński (red.), Problematyka przestrzeni europejskiej. Warszawa.