Abstrakt
Paremia językowa charakteryzuje się specyfi cznym połączeniem formy i treści, co umożliwia zachowanie, pozyskiwanie, przetwarzanie i transmisję informacji. Semantyka przysłowia motywowana jest strukturą formalną, na podstawie której tworzy się swoista przestrzeń treściowa wypowiedzi. Z jednej strony, znaczenie paremii uwarunkowane jest semantyką czynników, które kreują treść powierzchowną, z drugiej zaś — składniki strukturalne w wielu przypadkach ulegają przekształceniom o charakterze kognitywno-konceptualnym, co powoduje kreowanie zupełnie innej treści.
Bibliografia
Алефиренко Н. Ф., Фразеологическое значение: природа, сущность, структура, [в:] Грани слова, сб. науч. ст. к 65-летию проф. В. М. Мокиенко, Москва 2005.
Баранов А. Н., Добровольский Д. О., Идиоматичность и идиомы, [ в:] „Вопросы языкознания”, 1996, № 5, с. 51–64.
Войтович В. М., Українська міфологія, Київ 2005. Лосев А. Ф., Философия имени, Москва 1990.
Моррис Ч., Основания теории знаков, [в:] Семиотика, Москва 1983.
Растье Ф., Интерпретирующая семантика, Нижний Новгород 2001.
Селіванова О. О., Лінгвістична енциклопедія, Полтава 2010.
Селіванова О. О., Нариси з української фразеології (психокогнітивний та етнокультурний аспекти), Київ–Черкаси 2004.
Селіванова О. О., Світ свідомості в мові. Мир сознания в языке, Черкаси 2012. Скрипник Л. Г., Фразеологія української мови, Київ 1973.
Телия В. Н., Русская фразеология: семантический, прагматический и лингвокультурологический аспекты, Москва 1996.
Потебня А. А., Теоретическая поэтика, Москва 1990.
Bartmiński J., Językowe podstawy obrazu świata, Lublin 2006.
Cavill P., Maxims in Old English Poetry, Cambridge 1999.
References
Alefirenko N. F., Frazeologicheskoe znachenie: priroda, sushhnost’, struktura [Phraseological Meaning: Nature, Essence, Structure], [v:] Grani slova, sb. nauch. st. k 65-letiyu prof. V. M. Mokienko, Moskva 2005.
Baranov A. N., Dobrovol’skij D. O., Idiomatichnost’ i idiomy [Idiomatic Phenomenon and Idioms], [v:] „Voprosy yazykoznaniya”, 1996, № 5, s. 51–64.
Voitovych V. M., Ukrainska mifolohiia [Ukrainian Mythology], Kyiv 2005.
Losev A. F., Filosofi ya imeni [Philosophy of Name], Moskva 1990.
Morris Ch., Osnovaniya teorii znakov [Fundamentals of Theory of Languages], [v:] Semiotika, Moskva 1983.
Rast’e F., Interpretiruyushhaya semantika [Interpretative Semantics], Nizhnij Nov gorod 2001.
Selivanova O. O., Linhvistychna entsyklopediia [Linguistic Encyclopedia], Poltava 2010.
Selivanova O. O., Narysy z ukrainskoi frazeolohii (psykhokohnityvnyi ta etnokulturnyi aspekty) [Sketches on Ukrainian Phraseology (Psycho-cognitive and Ethno-Cultural Aspects)], Kyiv–Cherkasy 2004.
Selivanova O. O., Svit svidomosti v movi. Myr soznanyia v yazіke [World of Consciousness in Language], Cherkasy 2012.
Skrypnyk L. H., Frazeolohiia ukrainskoi movy [The Ukrainian Language Phraseology], Kyiv 1973.
Teliya V. N., Russkaya frazeologiya: semanticheskij, pragmaticheskij i lingvo-kul’turologicheskij aspekty [The Russian Language Phraseology: Semantic, Pragmatic and Linguo-culturological Aspects], Moskva 1996.
Potebnya A. A., Teoreticheskaya poet`ika [Theoretical Poetics], Moskva 1990.
Bartmiński J., Językowe podstawy obrazu świata [Language Fundamentals of World Image], Lublin 2006.
Cavill P., Maxims in Old English Poetry, Cambridge 1999.
Licencja
- Autor oświadcza, że przysługują mu osobiste i majątkowe prawa autorskie do Utworu oraz że nie są one ograniczone w zakresie objętym niniejszą Umową, oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza majątkowych lub osobistych praw autorskich innych osób.
- Autor udziela Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z Utworu bez ograniczeń terytorialnych i przez czas nieokreślony na następujących polach eksploatacji:
2.1. wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
2.2. wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu;
2.3. publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;
2.4. włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;
2.5. wprowadzanie Utworu w postacie elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu, Intranetu, Extranetu lub innej sieci;
2.6. rozpowszechnianie Utworu w postaci elektronicznej w Internecie, Intranecie, Extranetu lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie;
2.7. udostępnianie Utworu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu, Intranetu, Extranetu lin innej sieci;
2.8. udostępnianie Utworu zgodnie z wzorcem licencji Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons. - Autor zezwala Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na:
3.1. nieodpłatne korzystanie i rozporządzanie prawami do opracowań Utworu i tymi opracowaniami.
3.2. wysyłanie metadanych Utworu oraz Utworu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma. - Autor upoważnia i zobowiązuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do udzielania osobom trzecim dalszych licencji (sublicencji) do Utworu oraz do innych materiałów, w tym utworów zależnych lub opracowań zawierających lub powstałych w oparciu o Utwór, przy czym postanowienia takich sublicencji będą tożsame z wzorcem licencji Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu wyłącznie w celach niekomercyjnych pod następującymi warunkami:
4.1. uznanie autorstwa czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem informacji, o autorstwie tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji;
4.2. na tych samych warunkach, wolno rozpowszechniać utwory zależne jedynie na licencji identycznej to tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny. - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest zobowiązany do:
5.1. udostępniania Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym bez ograniczeń technicznych;
5.2. poprawnego informowania osób, którym Utwór będzie udostępniany o udzielonych im sublicencjach w sposób umożliwiający odbiorcom zapoznanie się z nimi.
Pozostałe postanowienia
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).