Abstrakt
Papież Franciszek opublikował adhortację apostolską Gaudete et exsultate o powołaniu do świętości w świecie współczesnym19 marca 2018 r. Na ten dokument można popatrzeć przez pryzmat pastoralnego rozeznania jako pewnego narzędzia stosowanego w teologii pastoralnej. Pastoralne rozeznanie możemy zdefiniować jako intelektualno-duchową i ontologiczno-egzystencjalną potrzebę Kościoła, który uruchamia i kontynuuje zbawcze dzieło ewangelizowania świata. Bez wątpienia świętość jest istotnym przedmiotem pastoralnego rozeznania. Na podstawie dokumentu można wykazać, że podpowiedziane przez papieża Franciszka cechy świętości są jednocześnie jej kryteriami właściwego pastoralnego rozeznania. Są nimi: znoszenie, cierpliwość i łagodność; radość i poczucie humoru; śmiałość i zapał; bycie we wspólnocie oraz trwanie w nieustannej modlitwie.
Bibliografia
Cucci G.: Fascynacja złem. Wady główne. Kraków 2011.
Drożdż B.: O cnotach rozwojowych, czyli kardynalnych. „Legnickie Wiadomości Diecezjalne” 22: 2013 nr 2 s. 75–80.
Franciszek: Adhortacja apostolska Evangelii gaudium. O głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie (24.11.2013). Kraków 2013.
Franciszek: Adhortacja apostolska Gaudete et exsultate. O powołaniu do świętości w świecie współczesnym (19.03.2018). Kraków 2018.
Franciszek: Złota reguła postępowania – homilia podczas Mszy św. w Domu św. Marty (8.04.2013). „L’Osservatore Romano” 34: 2013 nr 6 s. 9.
Kamiński R.: Parafi a. W: Leksykon teologii pastoralnej. Red. R. Kamiński, W. Przygoda, M. Fiałkowski. Lublin 2006 s. 587–594.
Katechizm Kościoła katolickiego. Poznań 2012.
Krucina J.: Drogami Kościoła. Wrocław 2000.
Paszkowska T.: Posłuszeństwo. W: Leksykon duchowości katolickiej. Lublin–Kraków 2002 s. 678–683.
Przygoda W.: Istota i posłannictwo Kościoła. W: Teologia pastoralna. Red. R. Kamiński. T. 1: Teologia pastoralna fundamentalna. Lublin 2000 s. 117–149.
Słownik katolickiej nauki społecznej. Red. W. Piwowarski. Warszawa 1993.
Szafrański A.L.: Zarys nauki o Kościele w świecie współczesnym. Lublin 1990.
Licencja
Autorzy
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie Teologia Praktyczna są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC.
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie Teologia Praktyczna udzielają Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalą na użycie sublicencji Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-ND 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Użytkownicy
Zainteresowani użytkownicy internetu uprawnieni są do korzystania z utworów opublikowanych od 2015 roku w Teologii Praktycznej pod następującymi warunkami:
- uznanie autorstwa - obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem, informacji, o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, DOI) oraz samej licencji;
- bez tworzenia utworów zależnych - utwór musi być zachowany w oryginalnej postaci, nie można bez zgody twórcy rozpowszechniać np. tłumaczeń, opracowań.
Do wszystkich tekstów opublikowanych przed 2015 r. prawa autorskie są zastrzeżone.
Inne
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).