Abstrakt
This essay is merely an additional commentary on the article entitled “Hirsch o interpretacji. Analiza krytyczna” (“Hirsch on interpretation. A critical analysis”). I do not focus here on Szahaj’s detailed objections to the concepts proposed by the author of Validity in Interpretation. I concentrate instead on the idea that forms the basis for such objections, i.e. radical, cultural interpretative constructivism. As a skeptical intentionalist, I cannot fully share his opinion and, therefore, I draw attention to views according to which the constructivist paradigm is becoming conventionalized and exhausted (especially in the humanities) and to the possible ways in which it can be overcome.Bibliografia
M. Januszkiewicz, Siła i słabość hermeneutyki, „Teksty Drugie” 2012, z. 1-2.
M. Januszkiewicz, Wczytywanie (się) w tekst. O interpretacji transakcyjnej, „Teksty Drugie” 2012, z. 1-2.
D. Szajnert, Intencja autora i interpretacja – między inwencją a atencją (Teksty i parateksty), Łódź 2011.
A. Szahaj, Paradygmaty interpretacyjne a narodziny literaturoznawstwa postawangardowego, „Teksty Drugie” 2011, z. 6.
A. Szahaj, Paninterpretacjonizm, czyli nie ma niczego w tekście, czego by pierwej nie było w kontekście (odpowiedź krytykom), „Teksty Drugie” 1998, z. 4.
B. Tuchańska (Dlaczego prawda? Prawda jako wartość w sztuce,nauce i codzienności, Warszawa 2012.
E. Domańska, Wprowadzenie, [w:] Teoria wiedzy o przeszłości na tle współczesnej humanistyki. Antologia, red. E. Domańska, Poznań 2010.
E. Domańska, Historia egzystencjalna, Warszawa 2012.
R. Nycz, Tekstowe doświadczenia, „Teksty Drugie” 2010, z. 1-2.
Licencja
Autorzy
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Przestrzeniach Teorii” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC.
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Przestrzeniach Teorii” udzielają Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalą na użycie sublicencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy, którzy wykorzystują w swoim tekście cudze utwory (np. ilustracje, fotografie) proszeni są o dostarczenie do redakcji czasopisma zgodę na publikację od uprawnionych podmiotów.
Użytkownicy
Zainteresowani użytkownicy internetu uprawnieni są do korzystania z utworów opublikowanych po 2015 roku „Przestrzeniach Teorii” tylko w calach niekomercyjnych, pod następującymi warunkami:
- uznanie autorstwa - obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem, informacji, o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, DOI) oraz samej licencji;
- bez tworzenia utworów zależnych - utwór musi być zachowany w oryginalnej postaci, nie można bez zgody twórcy rozpowszechniać np. tłumaczeń, opracowań.
Do wszystkich tekstów opublikowanych przed 2015 r. prawa autorskie są zastrzeżone.
Inne
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).