Zaproszenie do nadsyłania artykułów do numeru 59/2025

Temat tomu: „Życie rodzinne współczesnych Europejczyków

Przemiany, jakim podlega współczesna rodzina w Europie, manifestuje się w szeregu zjawisk i  procesów, mających także strukturalne konsekwencje. Wszystkie one prowadzą do konieczności sformułowania pytania o jej przyszłość. Czy o to mamy do czynienia ze śmiercią rodziny? Kryzysem życia rodzinnego? Czy raczej z procesem zmiany, manifestującej się w modernizacji struktury rodzin wraz z towarzyszącą im redefinicją celów, jakie rodzina ma osiągać.

Istotną kwestią wydają się też napięcia pojawiające się pomiędzy instytucjonalną legitymizacją życia rodzinnego a przyjmowaniem ideałów indywidualistycznych przez tych, którzy uważani są (lub sami tak stanowią) za członków rodziny. Dylematy z tego wynikające dotyczą formuły stawania się członkiem rodziny, jak i porzucania roli członka rodziny, co ma swoje konsekwencje w sposobie definiowania solidarności rodzinnej. Wielość postaci jakie przyjmuje współczesna rodzina, jej instytucjonalna kruchość, niejednoznaczność społecznej narracji wokół pojęcia rodziny, dodatkowo potęguje te problemy.

Ideą wokół której powinny ogniskować się treści artykułów to próba nie tylko opisu tego jak funkcjonuje współczesna europejska rodzina, ale również wyjaśnienia tego czy i na ile dokonujące się procesy modernizacyjne będą miały wpływ na jej przyszłość.

Publikacja tomu zaplanowana jest na pierwsze półrocze 2025, teksty zgodnie z wymogami CiS prosimy przesyłać za pośrednictwem platformy PRESSTO w terminie do 31 marca 2025 roku.   

Wytyczne dla autorów:

https://pressto.amu.edu.pl/index.php/cis/about/submissions

Strona główna czasopisma „Człowiek i Społeczeństwo”:

https://pressto.amu.edu.pl/index.php/cis