Abstrakt
Autorka analizuje metody i reguły stawiania problemów i odnajdywania odpowiedzi w wybranych tekstach polskich literaturoznawców, którzy podejmują refleksję nad miejscem poetyki we współczesnym dyskursie literaturoznawczym i pokazuje, że wyjściem z poststrukturalistycznego impasu stać się może kategoria doświadczenia.
Bibliografia
Benjamin, Walter. Pasaże. Zredagowane przez Rolfa Tiedemanna. Przetłumaczone przez Ireneusz Kania. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2005.
Burzyńska, Anna. „Poetyka po strukturalizmie”. W Poetyka bez granic, zredagowane przez Włodzimierz Bolecki i Wojciech Tomasik, T. 78. Z dziejów form artystycznych w literaturze polskiej. Warszawa: IBL, 1995.
Edward Balcerzan. „Zmiana stanu”. Teksty Drugie : teoria literatury, krytyka, interpretacja 2 (1990): 1–6.
Hutcheon, Linda. A Poetics of Postmodernism: History, Theory, Fiction. New York: Routledge, 1988.
Iser, Wolfgang. „Czym jest antropologia literatury?: różnica między fikcjami wyjaśniającymi a odkrywającymi”. Przetłumaczone przez Anna Kowalcze-Pawlik. Teksty Drugie : teoria literatury, krytyka, interpretacja., nr 5 (2006): 11–35.
Jay, M. „Granice doświadczenia granicznego: Bataille i Foucault”. W „Nie pytajcie mnie, kim jestem...” Michel Foucault dzisiaj, zredagowane i przetłumaczone przez Marek Kwiek. Poznań: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydawn. Nauk. Instytutu Filozofii, 1998.
Korwin-Piotrowska, Dorota. „Życie pośmiertne poetyki”. Tematy i Konteksty., nr 3 (2013): 20–34.
Michał Głowiński. „Czy schodzimy na pobocze?” Teksty Drugie : teoria literatury, krytyka, interpretacja 5–6 (1990): 146–50.
Miller, Joseph Hillis. „Presidental Adress. The Triumph of Theory, the Resistance to Reading, and the Question of Material Base”. W Theory now and then, przez Joseph Hillis Miller. Durham: Duke University, 1991.
Miller, Nancy K, red. The Poetics of Gender. New York: Columbia Univ. Press, 1986.
Nycz, Ryszard. „Kulturowa natura, słaby profesjonalizm. Kilka uwag o przedmiocie poznania literackiego i statusie dyskursu literaturoznawczego”. W Kulturowa teoria literatury Główne pojęcia i problemy Główne pojęcia i problemy, zredagowane przez Michał Paweł Markowski i Ryszard Nycz. Kraków: Universitas, 2006.
Nycz, Ryszard. „Lekcja Adorna: tekst jako sposób poznania albo o kulturze jako palimpseście”. W Poetyka doświadczenia: teoria-nowoczesność-literatura, przez Ryszard Nycz. Warszawa: Instytut Badań Literackich PAN, 2012.
Nycz, Ryszard. „Od teorii nowoczesnej do poetyki doświadczenia”,. W Kulturowa teoria literatury. 2, Poetyki, problematyki, interpretacje, przez Teresa Walas i Ryszard Nycz, T. 94. Horyzonty Nowoczesności. Kraków: Universitas, 2012.
Sheppard, R. „Problematyka modernizmu europejskiego”. W Odkrywanie modernizmu przekłady i komentarze, przez Ryszard Nycz, przetłumaczone przez P. Wawrzyczko. Kraków: Universitas, 2004.
Showalter, E. „Towards a Feminist Poetics”. W Women Writing and Writing about Women, zredagowane przez Mary Jacobus. London; New York: Routledge, 2012.
Zeidler-Janiszewska, A. „Progi i granice doświadczenia (w) nowoczesności”. W Nowoczesność jako doświadczenie, zredagowane przez A. Zeidler-Janiszewska i Ryszard Nycz. Kraków: Universitas, 2006
Licencja
Za prawa cytowania fragmentów innych publikacji (tekstów, tabel, rycin oraz ilustracji) odpowiedzialni są autorzy artykułu.