O bezsensowności obserwacji
Main Article Content
Abstrakt
Artykuł stanowi próbę analizy miniatury prozatorskiej Franza Kafki Widok z okna, oglądany w roztargnieniu, której celem jest spojrzenie na twórczość autora Procesu z perspektywy poetyki momentalnej. Omawiany tekst zarówno dostarcza informacji na temat konstrukcji Kafkowskiego podmiotu, odrębnej na tle nowoczesnego ujęcia podmiotowości, jak i pozwala na doprecyzowanie samej metody badawczej, która zrywa z nowoczesnym ujęciem kategorii epifanii.
Downloads
Download data is not yet available.
Article Details
Jak cytować
Kowalczyk, B. (2016). O bezsensowności obserwacji. Forum Poetyki, (3), 64-71. https://doi.org/10.14746/fp.2016.3.26706
Numer
Dział
Praktyki
Za prawa cytowania fragmentów innych publikacji (tekstów, tabel, rycin oraz ilustracji) odpowiedzialni są autorzy artykułu.
Referencje
- Bataille, Georges. Doświadczenie wewnętrzne. Przetłumaczone przez Oskar Hedemann. Warszawa, 1998.
- Cortázar, Julio. „Babie lato”. W Opowiadania zebrane, przetłumaczone przez Zofia Chądzyńska. Kraków, 1975.
- Harman, Graham. „Filozofia zwrócona ku przedmiotom contra radykalny empiryzm”. Przetłumaczone przez Mikołaj Wiśniewski i Krzysztof Rosiński. Kronos, nr 1 (20) (2012): 48–61.
- Kafka, Franz. „Widok z okna, oglądany w roztargnieniu”. W Okno na ulicę i inne miniatury, przetłumaczone przez Alfred Kowalkowski i Roman Karst. Gdańsk: Wydawnictwo Atext, 1996.
- Nycz, Ryszard. Literatura jako trop rzeczywistości. Kraków: Universitas, 2001.
- Pessoa, Fernando. Księga niepokoju spisana przez Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie. Przetłumaczone przez Michał Lipszyc. Kraków: Wydawnictwo „Lokator”, 2013