Zagadnienia biografii literackiej Marii Jasińskiej
PDF
PDF (English)

Słowa kluczowe

naukowość biografii
reportaż
Flush Virginii Woolf
pakt referencjalny
pakt biograficzny
papuga Flauberta
dydaktyka akademicka
biografistyka

Jak cytować

Marzec, L. (2017). Zagadnienia biografii literackiej Marii Jasińskiej. Forum Poetyki, (7), 86–97. https://doi.org/10.14746/fp.2017.7.26764

Abstrakt

Artykuł omawia najważniejsze uwarunkowania przemian dwudziestowiecznej biografistyki, stawiając sobie za cel ukazanie ograniczeń i nowych ścieżek biografii, w odniesieniu do trzech obszarów: praktyki literackiej (na przykładzie Virginii Woolf i Juliana Barnesa), dydaktyki akademickiej (na przykładzie doświadczenia autorki tekstu) oraz jednej z klasycznych prac z zakresu biografistyki w literaturoznawstwie polskim: Zagadnień biografii literackiej Marii Jasińskiej z 1970 roku, która bliska jest refleksjom Philippe’a Lejeune’a na temat biograficznego paktu referencjalnego. Biografistyka, będąca od początku swojej historii dyskursem hybrydycznym, łączącym literackość, dokumentarność i (popularno)naukowość, w wieku dwudziestym z jednej strony rozwinęła się na skalę dotąd nieznaną (tendencja ta jest podtrzymana i w obiegu akademickim i popularnonaukowym; powstał też odrębny gatunek reportażu biograficznego), z drugiej strony stała się przedmiotem zainteresowania modernistycznych i postmodernistycznych twórców, traktujących konwencje i tradycje biografii jako asumpt do pytań o jej filozoficzne inklinacje.

https://doi.org/10.14746/fp.2017.7.26764
PDF
PDF (English)

Bibliografia

Barnes, Julian, i Adam Szymanowski. Papuga Flauberta. Warszawa, 1992.

Barthes, Roland. Światło obrazu. Uwagi o fotografii. Przetłumaczone przez Jacek Trznadel. Warszawa, 2008.

Felski, Rita. Literatura w użyciu. Zredagowane przez Ewa Kraskowska i Ewa Rajewska. Przetłumaczone przez zespół tłumaczy ze specjalności przekładowej IFP UAM w Poznaniu. Poznań: Wydawnictwo „Poznańskie Studia Polonistyczne”, 2016.

Jasińska, Maria. Zagadnienie biografii literackiej. Geneza i podstawowe gatunki dwudziestowiecznej beletrystyki biograficznej. Warszawa, 1970.

Lejeune, Philippe. Wariacje na temat pewnego paktu: o autobiografii. Zredagowane przez Regina Lubas-Bartoszyńska. Kraków, 2001.

Woolf, Virginia, Magdalena Heydel, i Roma Sendyka. „Jak czytać książki”. W Eseje wybrane. Kraków, 2015.

Zia̜tek, Zygmunt. Wiek dokumentu. Inspiracje dokumentarne w polskiej prozie współczesnej. Warszawa, 1999