Abstrakt
Hasło ukazuje powiązania i różnice występujące pomiędzy takimi określeniami, jak cykl literacki, cykl nowelistyczny czy cykl poetycki w kontekście cyklu prozatorskiego, a także obrazuje stan badań nad zagadnieniem w Polsce. Choć badania nad zagadnieniem cykliczności interesowały już formalistów rosyjskich, tematyka ta spotkała się z zainteresowaniem w naszym kraju dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, głównie za sprawą badaczy z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Tekst podejmuje próbę usystematyzowania pojęcia cykliczności w odniesieniu do prozy na podstawie prac Krystyny Jakowskiej, Bogumiły Kaniewskiej, Jana Trzynadlowskiego i Rolfa Fiegutha.
Bibliografia
Fieguth, Rolf. Rozpierzchłe gałązki: cykliczne i skojarzeniowe formy kompozycyjne w twórczości Adama Mickiewicza. Warszawa: IBL, 2001.
Jakowska, Krystyna. „Cykl opowiadań próba historii. Intuicje i sugestie”. W Cykl literacki w Polsce, zredagowane przez Barbara Olech i Katarzyna Sokołowska. Białystok: Wydawnictwo Uniwersyteckie Trans-Humana, 2001.
Jakowska, Krystyna. O cyklu opowiadań. Z teorii i historii cyklu narracyjnego w Polsce. Białystok: Wydawnictwo Uniwersyteckie Trans-Humana, 2011.
Mayenowa, Maria Renata. Poetyka teoretyczna: zagadnienia języka. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydaw., 1978.
Sławiński, Janusz. Słownik terminów literackich. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wydawnictwo, 1989.
Wantuch, Wiesława. „O poetyce cyklu lirycznego”. W Miejsca wspólne. Szkice o komunikacji literackiej i artystycznej, zredagowane przez Edward Balcerzan. Warszawa: PWN, 1985
Licencja
Za prawa cytowania fragmentów innych publikacji (tekstów, tabel, rycin oraz ilustracji) odpowiedzialni są autorzy artykułu.