Niezwykły przypadek wczesnego Mocka i klasyków

Main Article Content

Abstrakt

Od ponad dekady Marek Krajewski publikuje kryminały, w których pojawia się postać oficera policji Eberharda Mocka. Choć proletariusz Mock jest synem szewca, uczył się w gimnazjum, a nawet na uniwersytecie. Widzimy, jak w międzywojennym Wrocławiu przypomina sobie klasyczne teksty, które nadal czytuje w oryginale. Nie jest jedynym policjantem z powieści kryminalnej, który ma taki zwyczaj. Do klasycznych tekstów powraca również we współczesnej Wenecji Commissario Brunetti, bohater opowieści Donny Leon. Jednak dobry glina Brunetti, człowiek spokojny i ustatkowany, szczęśliwy mąż wykładowczyni anglistyki na Uniwersytecie Ca’ Foscari, bardzo się różni od złego gliny Mocka, bohatera bardziej impulsywnego, nieustannie pobudzanego przez rudowłose prostytutki. Mock studiował kiedyś języki klasyczne i publikował artykuły naukowe po łacinie. Teraz prowadzi rozwiązłe życie, spędzając więcej czasu w burdelach niż w domu i to nie tylko z powodu obowiązków służbowych. Może to intensywne wspomnienia sprawiają, że działa w sposób tak niezrównoważony? Najczęściej Mock przypomina sobie swoją edukację klasyczną nagle, mimowolnie, tak, jakby przypominał sobie traumę. Kiedy przyjrzymy się bliżej, okazuje się, że te na pierwszy rzut oka przypadkowe cytaty stanowią komentarz do narracji, a proces ten jest zrozumiały wyłącznie dla Mocka, który upodabnia się coraz bardziej do zanurzonego w klasyce samotnika. Jako że jego siłami napędowymi są olbrzymi gniew i przytłaczający smutek, Mock odzwierciedla wielkiego bohatera Homeryckiego, Achillesa.

Downloads

Download data is not yet available.

Article Details

Jak cytować
Schade, G. (2018). Niezwykły przypadek wczesnego Mocka i klasyków. Forum Poetyki, (13), 62-75. https://doi.org/10.14746/fp.2018.13.26820
Dział
Praktyki
Biogram autora

Gerson Schade

Gerson Schade – wykładowca filologii klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia klasyczne i z lingwistyki porównawczej odbył na Freie Universität w Berlinie. Poza filologią zorientowaną na tekst interesuje się recepcją tekstów klasycznych przez współczesnych autorów. Wydawnictwo Naukowe UAM wydało ostatnio dwa zbiory jego wykładów. | Gerson Schade teaches Classics at AMU. He studied Greek and Latin, and Comparative Linguistics, at FU Berlin. Aside from textual philology, he’s much interested in the reception of classical texts by modern authors. Recently, AMU Press published two volumes of his lectures.

Referencje

  1. Dzuma w Breslau. Warszawa: Wydawn. W.A.B, 2007.
  2. Gantz, Timothy. Early Greek Myth a Guide to Literary and Artistic Sources. Baltimore: Johns Hopkins University Press, 1996.
  3. Gribble, David. Alcibiades and Athens: A Study in Literary Presentation. Oxford: Clarendon, 1999.
  4. Krajewski, Marek. Koniec swiata w Breslau. Warsaw: WAB, 2003.
  5. Krajewski, Marek. Widma w mieście Breslau, 2005.
  6. Oxford classical dictionary., 1949.
  7. Sofokles. Œdipe roi. Zredagowane przez Patrick Raynal. Paryż, 1994.
  8. Zieliński, Karol. „The ancient quotations in Marek Krajewski’s detective novels”. W Antiquity in popular literature and culture, zredagowane przez Konrad Dominas, Ełẓbieta Wesolowska, i Bogdan Trocha. Newcastle: Cambridge scholars publishing, 2016