Studium jednej metafory

Main Article Content

Gerard Ronge

Abstrakt

Tekst jest recenzją książki Barbary Kaszowskiej-Wandor Res publica (post) litteraria. Od poetyki wspólnoty do postliteratury. Badanie etymologii metafory „republiki literackiej” prowadzi autorkę do rozważania fundamentalnych pytań dotyczących roli literatury w kształtowaniu wspólnot społecznych i pytań o sposoby wywierania przez literaturę wpływu na rzeczywistość polityczną. Rozległa erudycja badaczki i stosowane przez nią odważne rozwiązania metodologiczne pozwalają jej udzielić na te pytania – bardzo stare i często uważane za nierozstrzygalne – oryginalnych, nieoczywistych odpowiedzi.

Downloads

Download data is not yet available.

Article Details

Jak cytować
Ronge, G. (2020). Studium jednej metafory. Forum Poetyki, (22), 120-125. https://doi.org/10.14746/fp.2020.22.27428
Dział
Krytyki
Biogram autora

Gerard Ronge, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gerard Ronge – doktorant w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kierownik projektu „Kategoria nowości w polskiej literaturze współczesnej. Oryginalność po postmodernizmie” realizowanego w ramach programu ministerialnego „Diamentowy Grant”. Interesuje się teorią i filozofią literatury.

Referencje

  1. Balcerzan, Edward. Literackość: modele, gradacje, eksperymenty. Toruń: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2013.
  2. Kaszowska-Wandor, Barbara. Res publica (post) litteraria. Od poetyki wspólnoty do postliteratury. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2020