„Narodowość” poetyki – dylematy typologiczne
PDF
PDF (English)

Słowa kluczowe

uniwersalnosć
lokalność poetyki
literatury
typologia zjawisk literackich
poetyka narodowa/transnarodowa

Jak cytować

Balcerzan, E. (2015). „Narodowość” poetyki – dylematy typologiczne. Forum Poetyki, (2), 6–17. https://doi.org/10.14746/fp.2015.2.26688

Abstrakt

Poetyka rozumiana  jako leksykon zdefiniowanych – ilustrowanych wybranymi przykładami - terminów, opisujących literackie kompozycje,  ich składniki lub   stosunki  między elementami utworu, składa się z pojęć o zasięgu uniwersalnym lub lokalnym, przy czym może to być zarówno lokalność rodzima, jak i obca.  Postrzeganie genezy terminów zmienia się w czasie historycznoliterackim. Podobnie dynamiczny charakter ma „narodowość” i/lub „transnarodowość”, pojmowane jako nacechowanie poetyki dzieła lub zbioru dzieł,  objawiające się  w trzech nie do końca tożsamych i  nie do końca odmiennych porządkach: językowym, kulturowym i etnicznym.  Owe porządki nie tylko wzajem się przenikają, wspierają,  ale i  wchodzą w konflikt.

https://doi.org/10.14746/fp.2015.2.26688
PDF
PDF (English)

Bibliografia

Balcerzan, Edward. „Ekspresjonizm jako poetyka”. W Kręgi wtajemniczenia: czytelnik, badacz, tłumacz, pisarz. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1982.

Balcerzan, Edward. „Jednojęzyczność, dwujęzyczność, wielojęzyczność literackich «światów»”. W Tłumaczenie jako „wojna światów” w kre̜gu translatologii i komparatystyki. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2011.

Balcerzan, Edward. Kręgi wtajemniczenia: czytelnik, badacz, tłumacz, pisarz. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1982.

Balcerzan, Edward. „Ojczyzna wobec obczyzny”. W Śmiech pokoleńpłacz pokoleń. Kraków: Universitas, 1997.

Balcerzan, Edward. „Pola-sobowtóry. Rewolucja i komparatystyka”. W Tłumaczenie jako „wojna światów” w kre̜gu translatologii i komparatystyki. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2011.

Balcerzan, Edward. „Polska Mirona Białoszewskiego”. W Śmiech pokoleńpłacz pokoleń. Kraków: Universitas, 1997.

Balcerzan, Edward. Styl i poetyka twórczości dwujęzycznej Brunona Jasieńskiego; z zagadnień teorii przekładu. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1968.

Balcerzan, Edward. Śmiech pokoleń - płacz pokoleń. Kraków: Universitas, 1997.

Balcerzan, Edward. Tłumaczenie jako „wojna światów” w kre̜gu translatologii i komparatystyki. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2011