Eksperymentalna historia literatury?
PDF (Język Polski)
PDF

Keywords

wykres
interdyscyplinarność
mapa
literaturoznawstwo
metoda statystyczna

How to Cite

Malicka, P. (2017). Eksperymentalna historia literatury?. Forum of Poetics, (10), 140–145. https://doi.org/10.14746/fp.2017.10.26799

Abstract

Szkic krytyczny poświęcony przełożonej na język polski w 2016 roku książce Franca Morettiego Wykresy, mapy, drzewa. Abstrakcyjne modele na potrzeby historii literatury. Krytyczny ogląd koncentruje się przede wszystkim wokół pierwszego członu tytułowej triady i poddaje pod rozwagę sposób zaaplikowania metodologii nauk empirycznych do badania literatury, który zaproponował komparatysta z Uniwersytetu Stanforda. Prowadzone rozważania stają się okazją do postawienia pytania o dzisiejsze relacje między naukami humanistycznymi i ścisłymi. Odpowiedź na nie prowadzi ostatecznie do zakwestionowania owego podziału i, idąc w ślad za propozycją Morettiego, sprzyja wyłonieniu się nowego, zainspirowanego dyskursywnymi praktykami nauk ścisłych podejścia w badaniach literackich. Nie ma tu jednak mowy o podejściu eksperymentalnym, jak sugerował włoski badacz, a raczej eksperymentatorskim – propagującym kreatywność, otwartość i poszukiwanie nowych, zaskakujących metod, omawiania klasycznych, filologicznych zagadnień.

https://doi.org/10.14746/fp.2017.10.26799
PDF (Język Polski)
PDF

References

Iwasiów, Inga, i Stanisław Barć. „Podążając za Katarzyną – szkic o prozie Odojewskiego”. W Odojewski i krytycy: antologia tekstow. Lublin: Wyd. Uniw. Mari Curii-Sklodowskiej, 1999.

Jakowska, Krystyna. „Cykl opowiadań – próba historii. Intuicje i sugestie”. W Cykl literacki w Polsce. Białystok: Wydawn. Uniw., 2001.

Jakowska, Krystyna. O cyklu opowiadań: z teorii i historii cyklu narracyjnego w Polsce. Białystok: Wydawnictwo Uniwersyteckie Trans-Humana, 2011.

Kaniewska, Bogumiła. „Między cyklem a powieścią”,. W Cykl literacki w Polsce, zredagowane przez Krystyna Jakowska. Białystok: Wydawn. Uniw., 2001.

Skwarczyńska, Stefania. Wstęp do nauki o literaturze. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, 1954.

Sławiński, Janusz, red. Słownik terminów literackich. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1989.

Trzynaldowski, Jan. „Kompozycja cyklu literackiego”. Acta Universitatis Wratislaviensis. Prace literackie IX, nr 67 (2017).

Wantuch, Wiesława. „O poetyce cyklu lirycznego”. W Miejsca wspólne: szkice o komunikacji literackiej i artystycznej, zredagowane przez Edward Balcerzan i Seweryna Wysłouch. Warszawa: Państw. Wydawn. Nauk., 1985