Zakres i zasięg czasopisma
Celem czasopisma jest publikacja najnowszych osiągnięć naukowych z zakresu archeologii, głównie polskich autorów. Zasięg tematyczny obejmuje problemy archeologii pradziejowej po wczesne średniowiecze włącznie, archeologię orientalną i antyczną oraz archeologię współczesności, a także dziedzictwo archeologiczne.
Zakres terytorialny obejmuje zasadniczo Polskę oraz Europę środkową w odniesieniu do szerszego kontekstu europejskiego, czy światowego (Afryka Północna, Bliski Wschód).
Historia
Folia Praehistorica Posnaniensia została powołana do życia w 1984 roku przez wybitnego archeologa mediewistę i metodologa archeologii prof. dr hab. Jana Żaka. Od początku wydawana była jako rocznik. Tom I ukazał się w 1985 roku (za 1984 rok) i od tego czasu czasopismo ukazuje się regularnie. Folia PP obecnie jest wydawana w wersji papierowej, jak i elektronicznej (na stronie www. pressto.amu.edu). Początkowo celem czasopisma była prezentacja i promocja dorobku naukowego wyłącznie pracowników ówczesnego Instytutu Prahistorii (obecnie od 1.10.2019 r. Wydziału Archeologii). Od kilkunastu lat zarówno cel jak i zakres tematyczny, czy terytorialny uległy zmianie. W każdym tomie większość artykułów naukowych jest autorstwa osób spoza UAM, pracowników różnych instytucji archeologicznych, w tym uznanych naukowców, muzealników jak i młodych adeptów archeologii, zarówno polskich jak i z zagranicy. W czasopiśmie publikowane są artykuły analityczne, teoretyczne i metodyczne, recenzje, a także kronika. Czasopismo jest dystrybuowane do około 150 instytucji naukowych w całej Europie oraz USA i Kanadzie.
Proces recenzji
Wszystkie nadesłane artykuły o charakterze naukowym podlegają procedurze oceny, zgodnej z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przedstawionymi w opracowaniu wykonanym przez Zespół do Spraw Etyki w Nauce Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce (Warszawa, 2011 r.) Przekazane teksty oceniane są przez Redakcję, a następnie przekazywane są do zrecenzowania, przynajmniej dwóm niezależnym specjalistom z danej dziedziny będącym spoza jednostki. Do publikacji kwalifikowane są jedynie te z manuskryptów, które uzyskały pozytywnie zaopiniowane. Autorzy zostają poinformowani o rezultatach wszczętej procedury oceniania, a także o ewentualnych uwagach
1. Do oceny każdego artykułu redakcja powołuje dwóch recenzentów (zgodnie z wytycznymi MNiSW).
2. Autor publikacji i recenzenci nie znają swoich tożsamości (double-blind review process).
3. Recenzje muszą być przygotowane na formularzu Folii PP i muszą zawierać jednoznaczny wniosek recenzenta dotyczący warunków dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia.
4. Warunkiem przyjęcia tekstu do druku są pozytywne recenzje, w tym wskazują na niewielkie poprawki.
5. Wykaz recenzentów jest publikowany w danym tomie
Recenzenci są wybierani zgodnie z tematyką nadesłąnych artykułów i reprezentują polskie ośrodki naukowe oraz zagraniczne
Polityka otwartego dostępu
Czasopismo zapewnia natychmiastowy, otwarty dostęp do wszystkich swoich treści zgodnie z zasadą, że badania swobodnie dostępne zwiększają i przyśpieszają globalny rozwój nauki i wymianę wiedzy. Redakcja zachęca autorów do zamieszczania opublikowanych w czasopiśmie artykułów (po recenzji lub ostatecznej wersji wydawcy) w otwartych repozytoriach z podaniem linku do utworu ze strony czasopisma oraz numeru DOI artykułu.
Zasady etyki
Redakcja zakłada, że przekazane materiały nie zostały wcześniej opublikowane, ani też nie przedłożono ich do publikacji w innym miejscu. Złożenie manuskryptu musi być zatwierdzone przez wszystkich autorów oraz jednostki, w których dana praca była wykonywana. Od autorów wymagana jest jawność wkładu poszczególnych podmiotów w powstanie manuskryptów, co związane jest z zabezpieczeniem się przed zjawiskiem ghostwriting. Ghostwriting i guest authorship są przejawem nierzetelności naukowej i redakcja będzie ujawniać wszelkie ich przypadki, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające autorów, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia edytorów naukowych itp.). Redakcja będzie dokumentować wszelkie przejawy nierzetelności naukowej, zwłaszcza łamania i naruszania zasad etyki obowiązujących w nauce.
Rozbudowa pełnotekstowego zasobu bazy danych platformy PRESSto o archiwalne numery czasopism wydawanych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czasopisma Folia Praehistorica Posnaniensia vol. 10/11(2003), vol. 12(2004), vol.13/14(2005), vol.16(2011) – zadanie jest finansowane w ramach umowy 662/P-DUN/2017 ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.