Małżonkowie Curie i nagrody Nobla

Main Article Content

Karin Blanc

Abstrakt

Autorka przedstawia historię dziwnej nominacji do Nagrody Nobla z fizyki w 1903 roku. Nominowani byli wyłącznie Henri Becąuerel i Pierre Curie, a prawdziwe autorstwo tej nominacji, pomijającej początkowo Marię Skłodowską-Curie, było przez prawie sto lat tajemnicą. Ostatecznie Nagrodę tę otrzymują po połowie Henri Becąuerel i małżonkowie Curie. Maria Skłodowska-Curie napotyka trudności innego rodzaju podczas odbierania swojej Nagrody Nobla z chemii w 1911 roku, ale dzięki pomocy swoich francuskich i szwedzkich przyjaciół wychodzi z sytuacji obronną ręką. Mimo że każdy laureat Nagrody Nobla powinien nominować kolejnych, Maria Curie nigdy więcej już tego nie zrobi po 1911 roku.

Downloads

Download data is not yet available.

Article Details

Jak cytować
Blanc, K. (2011). Małżonkowie Curie i nagrody Nobla. Nauka I Szkolnictwo Wyższe, (2(38), 10-14. Pobrano z https://pressto.amu.edu.pl/index.php/nsw/article/view/3241
Dział
Oryginalny artykuł naukowy
Biogram autora

Karin Blanc

Karin Blanc - absolwentka Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu i Uniwersytetu Harvarda. Rozpoczęła karierę jako attaché kulturalny w ambasadzie Francji w Sztokholmie. Następnie zaczęła pracować w dziennikarstwie, w szczególności dla czasopisma „L’Express”, Banku Światowego i J. Paul Getty Trust. W 1999 r. opublikowała Marie Curie et le Nobel w ramach Uppsala Studies in History of Science, pracę na temat okoliczności i trudności, które Maria Skłodowska-Curie napotkała podczas odbierania swojej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1911 r. Kolejna książka K. Blanc to Pierre Curie: Correspondances (2009 r., wydawnictwo Monelle Hayot) - zbiór około 500 listów i dokumentów mniej lub bardziej związanych z Pierre’em Curie. Większość z nich została opublikowana po raz pierwszy. Listy i dokumenty pochodzą z publicznych i prywatnych archiwów zarówno francuskich, jak i międzynarodowych. Karin Blanc zamierza wydać w 2012 r. książkę o ślusarstwie architektonicznym i artystycznym, od secesji do art deco.