Abstrakt
Autorka prezentuje wyniki badań przeprowadzonych w latach osiemdziesiątych. Dotyczyły one zagadnienia wzajemnych relacji między nauczycielami akademickimi a studentami. Podstawową przesłanką artykułu jest przekonanie, że o powodzeniu założonych funkcji kształcenia w szkole wyższej w znacznej mierze decyduje rozumienie i akceptacja tych celów oraz pełne, harmonijne i aktywne współdziałanie studentów i nauczycieli akademickich. Wyniki badań świadczą o licznych ograniczeniach i przeszkodach w kształtowaniu się właściwych, bogatych intelektualnie i społecznie kontaktów studentów i pracowników dydaktycznych uczelni, które stymulują aktywność studentów w procesie dydaktycznym i ich postawy wobec uczelni i studiowania.
Bibliografia
Jastrząb-Mrozicka M., Świerzbowska-Kowalik W. 1989 „Uwarunkowania dydaktycznej i pozadydaktycznej aktywności studentów” (maszynopis w druku).
Jastrząb-Mrozicka M., Wnuk-Lipińska E. 1991 Wyższa uczelnia w nowej sytuacji ustrojowej. „Dydaktyka szkoły wyższej” 96, nr 4.
Kulpińska J., Najduchowska H., Jastrząb-Mrozicka M., Wnuk-Lipińska E. 1992 Studenci okresu przełomu. Warszawa.
Najduchowska H., Wnuk-Lipińska E. 1982 Dekadencja. Edukacja i perspektywy życiowe studentów. Warszawa-Łódź: PWN.
Najduchowska M., Wnuk-Lipińska E. 1990 Nauczyciele akademiccy 1984. Warszawa-Łódź: PWN.
Ślęczkowska J. „Oczekiwania studentów oraz kadry naukowo-dydaktycznej szkół wyższych w stosunku do nauczycieli akademickich - dynamika przemian i czynników warunkujących” (maszynopis).