Abstrakt
Badania prowadzone w latach 1988-1996 wśród studentów pięciu akademii medycznych w Polsce miały na celu określenie przygotowania przyszłych kadr medycznych do aktywnego uczestnictwa w rekreacji fizycznej, a także do korzystania z różnych form kultury fizycznej w wypełnianiu przyszłych zadań zawodowych. Badaniom ankietowym i sprawdzianowi wiedzy poddano 2248 studentów wydziałów lekarskich oraz wydziału pielęgniarskiego. Wyniki przeprowadzonych badań jednoznacznie wskazują na niedostatek przygotowania przyszłych lekarzy i magistrów pielęgniarstwa do stosowania rozmaitych form ćwiczeń fizycznych w opiece medycznej sprawowanej nad osobami zdrowymi, chorymi i niepełnosprawnymi (promocja zdrowia, terapia i rehabilitacja). Zastrzeżenia budzi także poziom osobistej kultury fizycznej ankietowanych studentów. Wyniki badań sugerują konieczność modyfikacji procesu dydaktyczno-wychowawczego w akademiach medycznych. Konieczna jest zmiana dotychczasowego sposobu realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego, a także akcentowanie przydatności wiedzy i umiejętności z obszaru kultury fizycznej w dydaktyce przedmiotów medycznych.
Bibliografia
Cendrowski Z. 1992 Rola liderów w promocji zdrowia w społeczeństwie, w: Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, PZWL, Warszawa.
Health... 1995 Health, Physical Education and Recreation, The University of North Dakota, Grand Forks N.D.
Narodowy... 1996 Narodowy Program Zdrowia 1996-2000, Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, Warszawa.
Pepłowski A. 1991 Wychowanie fizyczne i sport w akademiach medycznych w roku akademickim 1989/90. Zespół ds. Koordynacji Pracy Studiów Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademia Medyczna w Lublinie (materiał powielony).
Pepłowski A. 1994 Wychowanie fizyczne i sport w akademiach medycznych (1992/93). Zespół ds. Koordynacji Pracy Studiów Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademia Medyczna w Lublinie (materiał powielony).
Program rozwoju... 1978 Program rozwoju wychowania fizycznego, sportu i turystyki w szkole wyższej na lata 1978-1985, Zarządzenie nr 38 ministrów nauki, szkolnictwa wyższego i techniki, kultury i sztuki, zdrowia i opieki społecznej oraz handlu zagranicznego i gospodarki morskiej, z dnia 15 grudnia 1978.
Rutkowska E. 1990 „Zielona recepta" - sprawdzian umiejętności studentów VI roku medycyny w zakresie profilaktycznego i leczniczego stosowania ćwiczeń fizycznych, „Kultura Fizyczna”, nr 9-12.
Rutkowska E., Fijewski A. 1992 Prospekcja w wychowaniu fizycznym młodzieży akademickiej na przykładzie studentów medycyny, w: Przewęda R. (red.): Wychowanie fizyczne w Polsce, Akademia Wychowania Fizycznego, Warszawa.
Study Programme... 1986 Study Programme - Faculty of Medicine, University of Bergen.
The College.. 1993 The College Handbook - All New Annual Edition, New York.