Wyzwania dla Akademickich Biur Karier na Mazowszu
PDF

Słowa kluczowe

szkolnictwo wyższe
biura karier
absolwenci szkól wyższych
rynek pracy
Warszawa
Mazowsze

Jak cytować

Antoniak, E. (2010). Wyzwania dla Akademickich Biur Karier na Mazowszu. Nauka I Szkolnictwo Wyższe, (1-2(35-36), 265–274. Pobrano z https://pressto.amu.edu.pl/index.php/nsw/article/view/3211

Abstrakt

Artykuł zawiera podsumowanie nieudanej próby przeprowadzenia badań ankietowych działalności Akademickich Biur Karier w uczelniach województwa mazowieckiego, przeprowadzonej w ramach projektu „Foresight regionalny dla szkół wyższych Warszawy i Mazowsza. Akademickie Mazowsze 2030” . Autorka zwraca uwagę na przyczyny niskiego udziału biur karier w badaniach oraz wynikające z tego konsekwencje, tj. brak aktualnej i kompletnej wiedzy o stanie biur karier na Mazowszu. Nawiązuje przy tym do wyników badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, a także przedstawia krótką charakterystykę biur karier działających w szkołach wyższych na Mazowszu. Usprawnienie organizacji biur karier oraz ich współpracy z instytucjami zewnętrznymi, a także zgromadzenie i opracowanie przez nie ogólnodostępnych danych o prowadzonej działalności i swych klientach jest szczególnie ważne wobec wyzwań, jakie czekają biura karier po wprowadzeniu reformy szkolnictwa wyższego (udział w dostosowaniu oferty dydaktycznej do potrzeb rynku pracy oraz badanie zawodowych losów absolwentów). Istotnym wyzwaniem dla biur karier jest również zwiększenie udziału w projektach unijnych, a także uatrakcyjnienie oferty dla studentów i absolwentów.

PDF

Bibliografia

Akademickie... 2010 Akademickie Biura Karier. Teczka informacyjna, Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, Warszawa.

Analiza... 2010 Analiza szkól wyższych Warszawy i Mazowsza. Raport analityczny na temat potencjału, kluczowych kompetencji, strategii oraz działania szkól wyższych na Mazowszu, Politechnika Warszawska, Warszawa.

Dziedziczak-Foltyn A. 2006 Uczelniane biuro karier jako sposób na zwiększenie konkurencyjności uczelni poprzez tworzenie wartości rynkowej absolwenta, w: J. Dietl, Z. Sapijaszka (red.): Konkurencja na rynku usług edukacji wyższej, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Łódź.

Kwiatkowski S.M., Żurek M. (red.) 2008 Aktywizacja zawodowa studentów w Akademickich Biurach Karier, Instytut Badań Edukacyjnych, Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa - Radom.

Raport... 2009 Akademickie Biura Karier na Mazowszu. Raport, Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Wydział Regionalnej Polityki Rynku Pracy, Warszawa (http://wup.mazowsze.pl/new/images/warszawa/WRPRP/partlok/Partnerstwo/Akademickie_Biura_Karier_-_raport_koncowy.pdf).

Targi pracy... 2009 Raport z badania „Targi pracy w oczach warszawskich studentów i absolwentów”, MJCC Employer Branding Consultants, Warszawa (http://www.mjcc.pl/secms/pl/badanie_TargiPracyJobbing).

Ustawa... 2004 Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tekst jednolity: „Dziennik Ustaw” 2008, nr 69, poz. 415 z późn. zm.

Wywiad... 2010 Wywiad z Agatą Zarzycką przeprowadzony 2 grudnia 2010 roku.

Zatożenia... 2010 Założenia do nowelizacji ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Warszawa, (http://www.bip.nauka.gov.pl/_gAllery/

/10/7310/20091030_EEE_zalozenia_po_RM.pdf).