Z poezją łatwiej uczyć polskiego i Polski. Od wiersza Jana Brzechwy do kulinarnych obyczajów
PDF

Słowa kluczowe

warzywa; jarzyny; nazwy warzyw; nauczanie komunikacyjne i kulturowe

Jak cytować

Jaskółowa, E. (2020). Z poezją łatwiej uczyć polskiego i Polski. Od wiersza Jana Brzechwy do kulinarnych obyczajów. Polonistyka. Innowacje, (10), 79–88. https://doi.org/10.14746/pi.2019.2.10.6

Abstrakt

Autorka pisze o komunikacyjnym, kontekstowym i kulturowym nauczaniu języka polskiego jako obcego, pokazując jak można w tym celu wykorzystać literaturę. Podstawę literacką stanowi wiersz dla dzieci Jana Brzechwy Na straganie. W artykule pokazano jak od ćwiczeń wstępnych, językowych, przygotowujących do odbioru wiersza można przejść do utrwalania typowych fraz języka polskiego. Utwór Brzechwy jest na zajęciach kolejno podstawą do poznania słownictwa związanego z nazwami warzyw, do rozpoznania emocji, które towarzyszą rozmowom na straganie, by na koniec doprowadzić do pogadanki kulinarnej i historycznej związanej z tematem kulinariów.

https://doi.org/10.14746/pi.2019.2.10.6
PDF

Bibliografia

Cudak Romuald, 2010, Edukacja literacka na kursach języka polskiego jako obcego. w: Sztuka i rzemiosło. Nauczyć Polski i polskiego, T. 2, Achtelik A., Kita M., Tambor J. (red.), Katowice.

Gałyga Danuta, 2011, Zindywidualizowana metoda komunikacyjna nauczania języków słowiańskich a nauczanie języka polskiego jako obcego, w: „Acta Universitatis Lodzienzis. Kształcenie Polonistyczne Cudzoziemców”, nr 18.

Jaskółowa Ewa, 2004, Odczytywanie intencji słowa – przykład wiersza Wisławy Szymborskiej „Prospekt”, w: „Postscriptum Polonistyczne”, nr 1 (47).

Jaskółowa Ewa, 2010, Poezja w nauczaniu języka polskiego jako obcego. w: Sztuka czy rzemiosło? Nauczyć Polski i polskiego, T. 2, Achtelik A., Kita M., Tambor J. (red.), Katowice.

Małyska Małgorzata 2018, Od zabawy słowem do czytania poezji. Holistyczne podejście do nauki języka polskiego jaklo dziedziczonego/ drugiego wśród dzieci w wieku 5-9 lat, „Postscriptum Polonistyczne”, nr 2 (22).

Sztuka czy rzemiosło? Nauczyć Polski i polskiego, 2007, Achtelik A., Tambor J. (red.) Katowice.

Sztuka i rzemiosło. Nauczyć Polski i polskiego, 2010, T.2, Achtelik A., Kita M., Tambor J. (red.), Katowice.

Warchala Jacek, 2010, Reklama i jej zastosowanie w glottodydaktyce, w: Sztuka i rzemiosło. Nauczyć Polski i polskiego, 2010, T.2, Achtelik A., Kita M., Tambor J. (red.), Katowice.