Abstrakt
Artykuł poświęcony jest doskonaleniu sprawności pisania, zwłaszcza wśród studentów wychowanych w środowiskach polonijnych, w których bez problemu komunikują się w języku mówionym, jednak w stopniu niewystarczającym opanowują umiejętność pisania po polsku. Zaproponowane ćwiczenia służyć mają poprawieniu nie tylko zdolności formułowania myśli, ale również nabraniu pewności siebie podczas wypowiadania się na piśmie i zbudowaniu zaufania do siebie i zdobytych kompetencji. Przedstawione propozycje są przeznaczone dla wszystkich poziomów znajomości języka polskiego i jako takie służyć mogą w wielu sytuacjach dydaktycznych.
Bibliografia
Bonda Katarzyna, 2015, Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania, Warszawa.
Chrabąszcz Marta, 2015, „Trening wyobraźni”? Kilka słów o metodzie analizy i twórczego naśladowania wzoru w praktyce szkolnej, w: Twórcze pisanie w teorii i praktyce, Matuszek G., Sieja-Skrzypulec H. (red.), Kraków, s. 175-186.
Dąbała Jacek, 2004, Tajemnica i suspens. Wokół głównych problemów creative writing, Lublin.
Janus-Sitarz Anna (red.), 2012, Twórczość i tworzenie w edukacji polonistycznej, Kraków.
Kłakówna Zofia Agnieszka, 1993, Sztuka pisania. Ćwiczenia redakcyjne dla klas IV-VI. Metodyczny podręcznik nauczyciela, Warszawa.
Seretny Anna, Lipińska Ewa, 2005, ABC metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, Kraków.
Strawa-Kęsek Ewelina, 2015, Metoda projektu w edukacji polonistycznej, Kraków.
Trębska-Kerntopf Anna, 2018, Esej – gatunek twórczości własnej w roli tekstu autentycznego, stymulującego rozwijanie sprawności mówienia w nauczaniu języka polskiego jako obcego, w: Wyzwania glottodydaktyki polonistycznej. „Życie zaczyna się po sześćdziesiątce...”, Potasińska P., Stasieczek-Górska M. (red.), Warszawa, s. 147-164.