Abstrakt
Tekst dotyczy prezentacji założeń i efektów projektu „Wczytuję sztukę” realizowanych w jednym z kieleckich teatrów pod kątem m.in. egzystencjalnej hermeneutyki utworu dramatycznego. Warsztaty „wczytywania” są formą pracy z młodzieżą nad tekstem, obejmującej wspólne propozycje interpretacyjne i sceniczne wybranego utworu. Prezentacja założeń od strony realizatorów i uczestników może stać się ciekawą inspiracją do działań nie tylko popularyzujących teatr, ale także interakcji zespołowych oraz ćwiczeń z zakresu kreatywności, „uważności” i współdziałania tak potrzebnych we współczesnej szkole.
Bibliografia
Chodasz Aleksandra, (red.), 2012, Drama łączy, Warszawa.
Galewska-Kustra Małgorzata, 2012, Szkoła wspierająca twórczość uczniów. Teoria i przykład praktyki, Toruń.
Grodziński Eugeniusz, 1979, Wypowiedzi performatywne, Wrocław.
Hamerszmit Marta, Tokarczyk Dominika, 2016, Ewaluacja warsztatu dramowego w praktyce, w: Winiarek-Kołucka M. (red.), Drama wzmacnia, Warszawa.
Kietlińska Bogna, 2018, Raport z ewaluacji projektu „Wczytuję sztukę”, Warszawa-Kielce, https://www.teatrkubus.pl/sites/default/files/pliki/raport_z_ewaluacji_projektu_wczytuje_sztuke_0.pdf (dostęp: 26.03.2020).
Kołodziej Piotr, Waligóra Janusz, Waligóra Jerzy, 2016, Szkolny teatr interakcji, Kraków.
Pieniążek Marek, 2016, Pozwólmy tekstom działać, „Przestrzenie Teatru” 3.
Krzywoń Danuta, 2008, Kraina kreatywności: sposoby przeciwdziałania rutynie w pracy z dziećmi poprzez ekspresję twórczą i artystyczną, Sosnowiec.
Sroka Agata, 2020, Warsztaty dla dzieci i młodzieży jako formy pedagogiki teatru na przykładzie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach (niepublikowana praca magisterska napisana pod kier. Anny Wileczek, Kielce, UJK).
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, https://www.teatrkubus.pl/wczytujesztuke (dostęp: 02.09.2020).