O czasopiśmie

Zakres i zasięg czasopisma
Celem czasopisma jest publikowanie rozpraw naukowych i recenzji prac naukowych z zakresu językoznawstwa, szczególnie polonistycznego. W ostatnich latach problematyka została rozszerzona o komparatystyczne zagadnienia slawistyczne. Artykuły naukowe reprezentują podejście metodologiczne właściwe dla takich subdyscyplin językoznawstwa jak pragmalingwistyka, retoryka, socjolingwistyka, historia języka, lingwistyka kulturowa i kognitywna, komunikacja językowa, onamastyka, kultura języka.
Choć problematyka czasopisma skoncentrowana jest na studiach polonistycznych, czy szerzej na porównawczych studiach slawistycznych, dzięki temu że publikowane jest w formule Open Access na platformie internetowej PRESSto jego zasięg jest ogólnoświatowy. Artykuły ukazują się w języku polskim lub angielskim. Kolejne numery ukazują się w cyklu półrocznym: pierwszy najpóźniej do końca września, drugi najpóźniej do końca marca kolejnego roku.

Historia czasopisma
„Poznańskie Studia Polonistyczne” ukazują się od roku 1973, pierwotnie jako czasopismo wspólne dla problematyki literaturoznawczej i językoznawczej, w 1994 roku rozdzielone na dwie serie: Literacką i Językoznawczą.


Polityka antyplagiatowa
Aby zapewnić oryginalność i wysoką jakość publikowanych artykułów, czasopismo stosuje najnowsze procedury ich oceniania, korzysta z systemu antyplagiatowego Crossref Similarity Check z wykorzystaniem oprogramowania iThenticate. System umożliwia identyfikację podobieństw tekstu, porównując go z publikacjami dostępnymi w Internecie i indeksowanych bazach danych oraz wskazując źródła fragmentów. Prace, w których stwierdzone zostaną zapożyczenia od innych autorów niewłaściwie cytowane lub plagiatowane, będą odrzucane przez redakcję, zaś naruszenie praw autorskich, albo dobrych praktyk naukowych będzie zgłaszane kierownictwu instytucji zatrudniających autora. W przypadku stwierdzenia plagiatu w opublikowanej pracy, Redakcja wycofa tekst i zamieści informację na ten temat na stronie internetowej czasopisma i/lub w wersji drukowanej.

Proces recenzji
Procedura recenzowania jest zgodna z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowanymi w broszurze Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce.
Artykuły nadesłane do redakcji poddawane są wstępnej ocenie zgodności ich treści z profilem czasopisma, której dokonują członkowie kolegium redakcyjnego w porozumieniu z międzynarodową radą naukową. Zaaprobowane według tego kryterium artykuły przekazywane są recenzentom niewchodzącym w skład kolegium redakcyjnego. W tym wypadku przestrzegane są następujące zasady:
1. Do oceny każdej publikacji powołuje się co najmniej dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki, specjalistów w zakresie problematyki publikowanych artykułów.
2. W przypadku tekstów powstałych w języku obcym, co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany w instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora pracy.
3. Stosowanym przez redakcję rozwiązaniem jest model, w którym autor(zy) i recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. double-blind review proces) i nie wchodzą ze sobą w konflikt interesów rozumianym jako bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt), relacje podległości zawodowej, bezpośrednia współpraca naukowa w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji.
4. Recenzja musi mieć formę pisemną i kończyć się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia.
5. Zasady kwalifikowania lub odrzucenia publikacji i ewentualny formularz recenzencki są podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej czasopisma.
6. Nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji/numerów nie są ujawniane; raz w roku czasopismo podaje do publicznej wiadomości listę recenzentów współpracujących.
RORMULARZ RECENZJI


Polityka otwartego dostępu

Artykuły w otwartym dostępie (OA) są publikowane na licencji Creative Commons:

CC_by-nd/3.0 Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-ND International).

Czasopismo zapewnia otwarty dostęp (CC BY-ND 4.0 Międzynarodowe) do wszystkich treści czasopisma zgodnie z zasadą, że badania swobodnie dostępne zwiększają i przyśpieszają globalny rozwój nauki i wymianę wiedzy.
Autorzy zachowują pełne prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem, udzielając Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji CC BY-ND 4.0 Międzynarodowe. Redakcja zachęca autorów do zamieszczania opublikowanych w czasopiśmie artykułów w otwartych repozytoriach (ostatecznej wersji wydawcy, VoR) pod warunkiem podania linku do strony czasopisma oraz numeru DOI artykułu.

Za procedurę przyjmowania i publikowania tekstów czasopismo nie pobiera od autorów żadnych opłat.


Recenzenci
Recenzenci „Poznańskich Studiów Polonistycznych. Serii Językoznawczej”
2023, nr 1 i 2

Recenzenci „Poznańskich Studiów Polonistycznych. Serii Językoznawczej” 2022, nr 1 i 2

Recenzenci „Poznańskich Studiów Polonistycznych. Serii Językoznawczej”
2021, nr 1 i 2