Językowa kreacja nieba i piekła w Tragedii o bogaczu i Łazarzu z 1643 roku
Main Article Content
Abstrakt
Downloads
Article Details
Autorzy
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC.
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza” udzielają Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-ND 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Użytkownicy
Zainteresowani użytkownicy internetu uprawnieni są do korzystania z utworów opublikowanych od 2016 roku w „Poznańskich Studiach Polonistycznych. Serii Językoznawczej” pod następującymi warunkami:
- uznanie autorstwa – obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem informacji, o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, DOI) oraz samej licencji;
- bez tworzenia utworów zależnych – utwór musi być zachowany w oryginalnej postaci, nie można bez zgody twórcy rozpowszechniać np. tłumaczeń, opracowań.
Do wszystkich tekstów opublikowanych przed 2016 r. prawa autorskie są zastrzeżone.
Inne
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).
Bibliografia
- Źródła
- Tragedia o Bogaczu i Łazarzu z Pisma Świętego wyjęta y nowo wierszem opisana Polskim Jaśnie Wielmożnemu Sęnatowi Gdanskięmu, dedicowana y przypisana in honorem Roku 1.6.4.3. Miesiącá Styczniá Dniá 22, rękopis przechowywany z zbiorach Biblioteki Główniej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. (Skrót: Tragedia)
- Literatura
- Grzegorczykowa Renata (1990), Pojęcie językowego obrazu świata, w: Językowy obraz świata, red. Jerzy Bartmiński, Wydawnictwo UMCS, Lublin, s. 4–50.
- Kowalewska-Dąbrowska Jolanta (2006), Językowy obraz Boga i człowieka w poezji Jana Twardowskiego, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk.
- Puzynina Jadwiga (1992), Język wartości, PWN, Warszawa.
- Skubalanka Teresa (1997), Językowa kreacja Jacka Soplicy (Księdza Robaka), w: tejże, Mickiewicz, Słowacki, Norwid. Studia nad językiem i stylem, Wydawnictwo UMCS, Lublin, s. 20–33.
- Sokolski Jacek (1994), Staropolskie zaświaty. Obraz piekła, czyśćca i nieba w renesansowej i barokowej literaturze polskiej wobec tradycji średniowiecznej, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław.
- Treder Jerzy (1998), O języku „Tragedii o bogaczu i Łazarzu” z 1643 roku. Cz. I. System gramatyczny, „Polszczyzna Regionalna Pomorza. Zbiór Studiów”, t. 8, s. 65–94.
- Treder Jerzy (1999), Język Tragedii o bogaczu i Łazarzu, w: Tragedia o bogaczu i Łazarzu, z rękopisu odczytał i do druku przygotował Jerzy Treder, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Imprimatur, Gdańsk–Gdynia, s. 151–172.
- Warda-Radys Lucyna (2013), Językowa kreacja ciała w dziewiętnastowiecznych pamiętnikach kobiet, Bernardinum, Pelplin.
- Wójcicki Karol (1999), Wokół Tragedii o bogaczu i Łazarzu, w: Tragedia o bogaczu i Łazarzu, z rękopisu odczytał i do druku przygotował Jerzy Treder, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Imprimatur, Gdańsk–Gdynia, s. 173–204.