Wielkopiątkowa modlitwa za niechrześcijan na tle dwudziestowiecznych reform liturgicznych
PDF (English)

Słowa kluczowe

wielkopiątkowa ektenia
niechrześcijanie
poganie
reformy liturgiczne

Jak cytować

Mielnik, D. (2021). Wielkopiątkowa modlitwa za niechrześcijan na tle dwudziestowiecznych reform liturgicznych. Poznańskie Studia Teologiczne, 39, 85–98. https://doi.org/10.14746/pst.2021.39.05

Abstrakt

Celem niniejszej pracy jest próba porównania trzech wersji wielkopiątkowej modlitwy za niechrześcijan. Realizacja celu pracy jest możliwa dzięki zestawieniu oraz przeanalizowaniu poszczególnych oracji pod względem obecnych w nich sformułowań. Praca dzieli się na dwie części. W pierwszej kolejności podano brzmienie poszczególnych modlitw oraz przedstawiono ich historyczne uwarunkowania. W części drugiej dokonano właściwych analiz. W świetle przeprowadzonych badań można stwierdzić postępujące osłabianie pejoratywnego sposobu przedstawiania niechrześcijan w reformowanych modlitwach. Dąży się również do podkreślania elementów wspólnych dla katolików i niechrześcijan. Zauważalne jest także przeniesienie akcentów z wymiaru zbawczego na wymiar doczesny.

https://doi.org/10.14746/pst.2021.39.05
PDF (English)

Bibliografia

Baggs G.M., The Ceremonies of Holy-week at the Vatican and S. John Lateran’s Described, Rome 1839.

Bagrowicz J., Czy wiemy, co sprawujemy? Wtajemniczenie w ofiarę Mszy Świętej, Włocławek 2012.

Bugnini A., Le “Variationes” ad alcuni testi della Settimana Santa, “L’Oservatore Romano” 105 (1965) 65, p. 6.

Digby K.H., The Broad Stone of Honour: or the True Sense and Practice of Chivalry, London 1848.

Gaume J., Zasady i całość wiary katolickiej, czyli wykład jej historyczny, dogmatyczny, moralny, liturgiczny, apologetyczny, filozoficzny i socyalny od stworzenia świata aż do naszych czasów, Kraków 1871.

Karas M., „Una voce dicentes”. Hierarchiczna wizja rzeczywistości w rycie Mszy trydenckiej i w jej teologicznym uzasadnieniu [in:] Rytuały w wybranych religiach i wyznaniach od starożytności do współczesności, ed. J. Drabina, Kraków 2010, pp. 95-107.

Krakowiak Cz., Święte Triduum Paschalne w Mszale Rzymskim Pawła VI i w Liturgii Godzin. Liturgia i teologia, Sandomierz 2017.

Lijka K., Dzieje Triduum Paschalnego [in:] Historia liturgii, ed. W. Świerzawski, Zawichost 2012, pp. 101-124.

Martini A., Ufficio della settimana santa colla versione italiana, Milano 1837.

Mazzinelli A., The Office of Holy Week with the Ordinary Rubrics, Baltimore 1870.