Abstrakt
Celem niniejszej pracy jest próba porównania trzech wersji wielkopiątkowej modlitwy za niechrześcijan. Realizacja celu pracy jest możliwa dzięki zestawieniu oraz przeanalizowaniu poszczególnych oracji pod względem obecnych w nich sformułowań. Praca dzieli się na dwie części. W pierwszej kolejności podano brzmienie poszczególnych modlitw oraz przedstawiono ich historyczne uwarunkowania. W części drugiej dokonano właściwych analiz. W świetle przeprowadzonych badań można stwierdzić postępujące osłabianie pejoratywnego sposobu przedstawiania niechrześcijan w reformowanych modlitwach. Dąży się również do podkreślania elementów wspólnych dla katolików i niechrześcijan. Zauważalne jest także przeniesienie akcentów z wymiaru zbawczego na wymiar doczesny.
Bibliografia
Baggs G.M., The Ceremonies of Holy-week at the Vatican and S. John Lateran’s Described, Rome 1839.
Bagrowicz J., Czy wiemy, co sprawujemy? Wtajemniczenie w ofiarę Mszy Świętej, Włocławek 2012.
Bugnini A., Le “Variationes” ad alcuni testi della Settimana Santa, “L’Oservatore Romano” 105 (1965) 65, p. 6.
Digby K.H., The Broad Stone of Honour: or the True Sense and Practice of Chivalry, London 1848.
Gaume J., Zasady i całość wiary katolickiej, czyli wykład jej historyczny, dogmatyczny, moralny, liturgiczny, apologetyczny, filozoficzny i socyalny od stworzenia świata aż do naszych czasów, Kraków 1871.
Karas M., „Una voce dicentes”. Hierarchiczna wizja rzeczywistości w rycie Mszy trydenckiej i w jej teologicznym uzasadnieniu [in:] Rytuały w wybranych religiach i wyznaniach od starożytności do współczesności, ed. J. Drabina, Kraków 2010, pp. 95-107.
Krakowiak Cz., Święte Triduum Paschalne w Mszale Rzymskim Pawła VI i w Liturgii Godzin. Liturgia i teologia, Sandomierz 2017.
Lijka K., Dzieje Triduum Paschalnego [in:] Historia liturgii, ed. W. Świerzawski, Zawichost 2012, pp. 101-124.
Martini A., Ufficio della settimana santa colla versione italiana, Milano 1837.
Mazzinelli A., The Office of Holy Week with the Ordinary Rubrics, Baltimore 1870.