Abstrakt
W artykule przedstawiono instytucję zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Instytucja ta stanowi przede wszystkim wytwór praktyki obrotu gospodarczego, poparty częściowo poglądami doktryny i judykatury. Ze względu na brak regulacji prawnej tej instytucji przy jej stosowaniu pojawia się wiele wątpliwości związanych między innymi z dopuszczalnością odsunięcia pracownika od świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia na mocy jednostronnego oświadczenia woli pracodawcy, wysokością wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika w czasie tego zwolnienia czy możliwością jego odwołania. W artykule podjęto rozważania dotyczące zgodności zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia z naturą stosunku pracy oraz zasadami prawa pracy, wskazano również ewentualne przesłanki dopuszczalności stosowania tej instytucji oraz jej charakter prawny i skutki prawne. Zasadniczym wnioskiem de lege ferenda sformułowanym w artykule jest dokonanie kompleksowej regulacji prawnej przedstawionej instytucji w Kodeksie pracy. Jednocześnie korzystanie z tej instytucji powinno zostać ograniczone do przypadków, w których faktyczne zatrudnianie pracownika w okresie wypowiedzenia niesie za sobą ryzyko naruszenia lub zagrożenia słusznego interesu pracodawcy.Bibliografia
Gersdorf M., Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne” 2005, nr 3.
Jaśkowski K., Zawieszenie obowiązku wykonywania pracy w umownym stosunku pracy, w: Z. Niedbała (red.), Księga Pamiątkowa w Piątą Rocznicę śmierci Profesora Andrzeja Kijowskiego, Warszawa 2010.
Kijowski A., Obowiązek zatrudniania pracownika w stosunku pracy, „Państwo i Prawo” 1978, nr 3.
Kijowski A., Pracowniczy obowiązek gotowości do świadczenia pracy, Poznań 1978.
Raczkowski M., Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a zasada realnego zatrudnienia, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne” 2008, nr 3.
Szubert W., Zarys prawa pracy, Warszawa 1976.
Wiatrowski Z., Praca w zbiorach wartości pracujących, bezrobotnych i młodzieży szkolnej, Włocławek 2004.
Zieliński T., Prawo pracy Zarys systemu Część I. Ogólna, Warszawa-Kraków 1986.
Licencja
Prawa autorskie (c) 2012 WPiA UAM
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.