Poziom i warunki życia ludności na terenach wiejskich na przykładzie wsi Kowalów
PDF

Słowa kluczowe

warunki mieszkaniowe
dostępność do usług
deficyty funkcjonalno- przestrzenne
dochody i mobilność ludności
relacje społeczne

Jak cytować

Głosińska, E. (2018). Poziom i warunki życia ludności na terenach wiejskich na przykładzie wsi Kowalów. Rozwój Regionalny I Polityka Regionalna, (12), 165–179. Pobrano z https://pressto.amu.edu.pl/index.php/rrpr/article/view/15073

Abstrakt

Celem pracy jest określenie poziomu i warunków życia ludności na terenach wiejskich w oparciu o analizę badań ankietowych przeprowadzonych w Kowalowie w 2009 r. Kowalów jest wsią sołecką położoną w strefie przygranicznej w województwie lubuskim, w powiecie słubickim, w północnej części gminy Rzepin.Warunki życia określono w oparciu o analizę warunków mieszkaniowych, w tym między innymi wyposażenia w infrastrukturę techniczną i przedmioty trwałego użytkowania, jak również poziomu dostępności do usług oraz stanu zagospodarowania terenu i charakteru relacji społecznych. Poziom życia ludności określono na podstawie analizy poziomu dochodów i mobilności mieszkańców wsi. Badania wskazują na bardzo dobre warunki życia mieszkańców Kowalowa. Szczególnie dotyczy to warunków mieszkaniowych oraz dostępu do usług we wsi. Przy czym poziom wyposażenia mieszkań w sieć kanalizacyjną oraz instalację gazu ziemnego jest bardzo niski. Bardzo dobre warunki życia mieszkańców Kowalowa nie korespondują z niskim poziomem życia badanej społeczności – niskim poziomem dochodów i mobilnością ludności.

PDF

Bibliografia

Michalska S. 2007. Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich a różnicujące się warunki życia mieszkańców wsi. [W:] M. Błąd, D. Klepacka-Kołodziejska (red.), Społeczno-ekonomiczne aspekty rozwoju polskiej wsi. IRWiR PAN, Warszawa, s. 111–120.

Pięcek B. 2005. Lokalne uwarunkowania poziomu życia ludności wiejskiej. [W:] A. Rosner (red.), Uwarunkowania i kierunki przemian społeczno-gospodarczych na obszarach wiejskich. IRWiR PAN, Warszawa, s. 331–346.