Abstrakt
Celem publikacji jest przedstawienie innowacyjnego i zintegrowanego systemu kształcenia na kierunku gospodarka przestrzenna, realizowanego na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Program studiów obejmuje dwie specjalności. Istotą pierwszej z nich, zatytułowanej „środowiskowe uwarunkowania gospodarowania przestrzenią”, jest zintegrowany program studiów obejmujący aspekty środowiskowe, społeczne i gospodarcze, a także zastosowanie zaawansowanej technologii komputerowej, głównie w dziedzinie systemów informacji przestrzennej. Natomiast druga – „urbanistyka w planowaniu przestrzennym” – koncentruje się na edukacji przyszłych planistów w zakresie przygotowywania i opracowywania dokumentów planistycznych, w tym nabycia umiejętności prawidłowego i odpowiednio szczegółowego sformułowania ustaleń w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.Bibliografia
Bartoszczuk W. 2013, Rola absolwentów gospodarki przestrzennej w kreacji trójwymiarowej przestrzeni na obszarach zurbanizowanych. [W:] B. Porter (red.), Dokąd zmierzasz gospodarko przestrzenna? O historii, perspektywach i problemach gospodarki przestrzennej. Wydawnictwo SGGW, Warszawa.
Bartoszczuk W. 2014a. Planowanie przestrzenne w praktyce, Preskrypt, Wydział Geodezji i Kartografii, Warszawa.
Bartoszczuk W. 2014b. Realizacja projektów urbanistycznych i planistycznych. Preskrypt, Wydział Geodezji i Kartografii, Warszawa.
Katalog ECTS Politechniki Warszawskiej 2015/2016 (http://ects.coi.pw.edu.pl).
Maciejewska A., Bielska A. 2013. Kształcenie na kierunku gospodarka przestrzenna w Politechnice Warszawskiej. [W:] T. Kudłacz, B. Zawilińska (red.), Gospodarka przestrzenna – doświadczenia i wyzwania procesu kształcenia, Biuletyn Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, 251, Warszawa.
Maciejewska A., Turek A. 2016. Kształcenie na kierunku studiów gospodarka przestrzenna w Politechnice Warszawskiej w kontekście efektów kształcenia w obszarze nauk technicznych. [W:] T. Kudłacz, B. Zawilińska (red.), Gospodarka przestrzenna – potrzeby praktyki i nowatorskiej formy kształcenia. Biuletyn Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, 260, Warszawa.
Uchwała nr 10/2013 Rady Wydziału Geodezji i Kartografii z dnia 24.05.2013 r. w sprawie zmian w programie kształcenia dla studiów stacjonarnych pierwszego stopnia inżynierskich kierunek Gospodarka Przestrzenna (www.gik.pw.edu.pl).
Uchwała nr 3/2015 Rady Wydziału Geodezji i Kartografii z dnia 12.03.2015 r. w sprawie zmiany programów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia na kierunkach Geodezja i Kartografia i Gospodarka Przestrzenna w związku z uchwałą Senatu PW nr 210/XLVIII/2014 z dnia 22 października 2014 (www.gik.pw.edu.pl).