Uniwersytet Trzeciego Wieku jako forma pomocy seniorom
PDF

Słowa kluczowe

starość
problemy osób starszych
pomoc osób starszych
Uniwersytety Trzeciego Wieku

Jak cytować

Majkowski, W. (2020). Uniwersytet Trzeciego Wieku jako forma pomocy seniorom. Teologia I Moralność, 15(2(28), 65–78. https://doi.org/10.14746/tim.2020.28.2.04

Abstrakt

Ostatnim okresem życia zdecydowanej większości ludzi jest starość. Starość wiąże się z wieloma problemami, ograniczeniami i trudnościami. Niektóre z tych problemów są ponadczasowe, więc zawsze były i będą doświadczane przez osoby starsze. Należą do nich: choroba, samotność, wykluczenie, ograniczenia... Inne pojawiają się w konkretnych formach społeczeństw, ich strukturach i systemach wartości ... Typowym przykładem takiej sytuacji jest wykluczenie osób starszych z określonych form życia społecznego z powodu przejścia na emeryturę. Będąc na emeryturze, nie przejmują ról społecznych, które są podstawą prestiżu społecznego i kryterium przydatności w społeczeństwie. Konsekwencją takiej sytuacji jest izolacja społeczna osób starszych. Każda inicjatywa mająca na celu zminimalizowanie negatywnych cech starości jest funkcjonalna i pożądana. Dotyczy to zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, a także interakcji społecznych z innymi. To jest powód, dla którego Uniwersytety Trzeciego Wieku mają do odegrania wielką rolę w zaspokajaniu potrzeb osób starszych. Jednak niezależnie od potrzeby tych inicjatyw na rzecz seniorów oczywiste jest, że żadna z nich nie wyeliminuje wszystkich niedogodności związanych ze starością. Pogorszenie stanu zdrowia fizycznego, osłabienie zdolności intelektualnych, choroby są nieodłączną częścią starości; są częścią jej „kodu genetycznego”. Dlatego spokojne przetrwanie deficytów starości należy odnieść do perspektywy innej niż czysto naturalna. Jest to pogląd religijny, który jako jedyny może nadać pełny sens starości i ludzkiej śmierci. Tylko religia, głosząca prawdę o życiu poza granicami śmierci, jest w stanie nadać sens życiu ludzkiemu, pełnemu ograniczeń i braków.

https://doi.org/10.14746/tim.2020.28.2.04
PDF

Bibliografia

Baczyński, Krzysztof Kamil. 1941. Starość. Dostęp: 10.07.2020. https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/baczynski-starosc.pdf

Chabior, Agata. 2014. Społeczne, kulturowe i demograficzne uwarunkowania opieki i wsparcia w starości. O nowy model opiekuna seniorów. W: Innowacje w polityce społecznej XXI wieku, red. Elżbieta Trafiałek. 305-314. Katowice: Uniwersytet Jana Kochanowskiego.

Cherchowska, Justyna. 2015. Rola rodziny w aktywizacji rekreacyjnej seniorów. W: Rodzina wobec problemów i wyzwań współczesności. W poszukiwaniu rozwiązań, red. Bożena Chrostowska, Magdalena Dymowska i Magdalena Zmysłowska. Tom 2. 71-83. Olsztyn: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Franciszek. 2019. Christus vivit.

Franciszek. 2020. Fratelli tutti.

Frątczak, Ewa. Jeleń-Osiecka, Monika. 2015. Przemiany płodności – intencje rodzicielskie – relacje międzygeneracyjne w Polsce. W: Rodzina dobro zagrożone, red. Władysław Majkowski. 13-60. Kraków: Wydawnictwo Księży Sercanów.

Grotowska, Stella. 2011. Seniorzy w przestrzeni publicznej. Kapitał społeczny uczestników wspólnot, ruchów i stowarzyszeń katolickich. Kraków: Zakład Wydawniczy „Nomos”.

Jan Paweł II. 1983. Familiaris consortio.

Jan Paweł II. 1984. Salvifi ci doloris.

Jan Paweł II. 1999. Do moich sióstr i braci – ludzi w podeszłym wieku.

Konieczna-Woźniak, Renata. 2001. Uniwersytety Trzeciego Wieku w Polsce. Profilaktyczne aspekty edukacji seniorów. Poznań: „Eruditus”.

Konieczna-Woźniak, Renata. 2011. Uczenie się ludzi dorosłych poprzez ich zainteresowania wolno-czasowe. Edukacja Dorosłych, 2, 65, 111-124.

Litawa, Aleksandra. 2011. Chór amatorski jako przestrzeń uczenia się ludzi dorosłych. Edukacja Dorosłych, 2, 65, 125-135.

Majkowski, Władysław. 2010. Rodzina polska w kontekście nowych uwarunkowań. Kraków: Wydawnictwo Księży Sercanów.

Piotrowski, Jerzy. 1973. Miejsce człowieka starego w rodzinie i społeczeństwie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.Sobór Watykański II. 1965. Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym „Gaudium et spes”.

Szczepański, Jan. 1988. Sprawy ludzkie. Warszawa: Czytelnik.

Trafiałek, Elżbieta. 2016. Innowacyjna polityka senioralna XXI wieku. Między ageizmem, bezpieczeństwem socjalnym i active ageing. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.

Wróblewska, Izabela. Błaszczuk, Jerzy. 2012. Uniwersytet Trzeciego Wieku jako instytucja aktywizująca osoby starsze. Badania własne. Nowiny Lekarskie, 81, 31-35.