Abstrakt
Artykuł prezentuje możliwe konsekwencje przykładowych twierdzeń dogmatyki chrześcijańskiej, które stać się mogą składowymi światopoglądu osoby wierzącej. Twierdzenia te dotyczą boskiej opatrzności, natury świata, grzechu pierworodnego i roli modlitwy. W artykule zwraca się uwagę na konieczność stawiania radykalnych pytań o konsekwencje dogmatów dla światopoglądu osób wierzących.
Bibliografia
Bauman, Zygmunt 1996. Ponowoczesność, czyli dekonstruowanie nieśmiertelności. W: Postmodernizm a filozofia. Wybór tekstów, red. Stanisław Czerniak, Andrzej Szahaj, 143-167. Warszawa: Instytut Filozofii i Socjologii PAN.
Brzechczyn, Krzysztof 2019. Modele w nauce. W: Metodologia nauk, red. Stanisław Janeczek, 205-230. Lublin: KUL. https://doi.org/10.2307/j.ctvxrpx84.9 DOI: https://doi.org/10.2307/j.ctvxrpx84.9
Encyklopedia PWN. 2022. Dostęp: 21.12.2022. https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/swiatopoglad;3984412.html.
Franciszek. 2018.Gaudete et exsultate. O powołaniu do świętości w świecie współczesnym. Dostęp:21.12.2022. https://ekai.pl/adhortacja-apostolska-papieza-franciszka-gaudete-et-exsultate/.
Katechizm Kościoła katolickiego. 1994. Poznań: Pallotinum.
Metodologia nauk, red. Stanisław Janeczek.2019. Lublin: KUL.
Postmodernizm a filozofia. Wybór tekstów, red. Stanisław Czerniak, Andrzej Szahaj. 1996. Warszawa: Instytut Filozofii i Socjologii PAN.
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Przemysław Strzyżyński

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie Teologia i Moralność są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC.
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie Teologia i Moralność udzielają Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalą na użycie sublicencji Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-ND 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Użytkownicy
Zainteresowani użytkownicy internetu uprawnieni są do korzystania z utworów opublikowanych w Teologii i Moralności pod następującymi warunkami:
- uznanie autorstwa - obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem, informacji, o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, DOI) oraz samej licencji;
- bez tworzenia utworów zależnych - utwór musi być zachowany w oryginalnej postaci, nie można bez zgody twórcy rozpowszechniać np. tłumaczeń, opracowań.
Inne
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).