Zakres i zasięg czasopisma
Celem Investigationes Linguisticae jest upowszechnianie zarówno krajowych, jak i zagranicznych osiągnięć w dziedzinie lingwistyki, ze szczególnym naciskiem na:
• językoznawstwo ogólne,
• językoznawstwo porównawcze,
• językoznawstwo stosowane,
• językoznawstwo matematyczne,
• językoznawstwo korpusowe,
• językoznawstwo kognitywne,
• interlingwistyka,
• etnolingwistykę,
• socjolingwistykę,
• psycholingwistykę,
• neurolingwistykę,
• badania komunikacji i kultury.
Proces recenzji
Podstawowe zasady recenzowania publikacji w czasopismach
- Do oceny każdej publikacji powołuje się co najmniej dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki.
- W przypadku tekstów powstałych w języku obcym, co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany w instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora pracy.
- Rekomendowanym rozwiązaniem jest model, w którym autor(zy) i recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. „double-blind review proces”).
- W innych rozwiązaniach recenzent musi podpisać deklarację o nie występowaniu konfliktu interesów; za konflikt interesów uznaje się zachodzące między recenzentem a autorem:
- bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt),
- relacje podległości zawodowej,
- bezpośrednia współpraca naukowa w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji.
- Recenzja musi mieć formę pisemną i kończyć się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia.
- Zasady kwalifikowania lub odrzucenia publikacji i ewentualny formularz recenzencki są podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej czasopisma lub w każdym numerze czasopisma.
- Nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji/numerów nie są ujawniane; raz w roku czasopismo podaje do publicznej wiadomości listę recenzentów współpracujących.
Polityka otwartego dostępu
Czasopismo zapewnia natychmiastowy, otwarty dostęp do wszystkich swoich treści zgodnie z zasadą, że badania swobodnie dostępne zwiększają i przyśpieszają globalny rozwój nauki i wymianę wiedzy. Redakcja zachęca autorów do zamieszczania opublikowanych w czasopiśmie artykułów w otwartych repozytoriach (po recenzji lub ostatecznej wersji wydawcy) pod warunkiem podania linku do strony czasopisma oraz numeru DOI artykułu.
Zgłoszenie artykułu, proces recenzyjny oraz publikacja w Investigationes Linguisticae są bezpłatne.
Recenzenci
Zasady etyki
Zespół redakcyjny Investigationes Linguisticae zobowiązuje się dokonać wszelkich starań, aby praktyka wydawnicza spełniała wszystkie krajowe i międzynarodowe normy etyczne – wymagając wysokich standardów zarówno od siebie, jak i od autorów tekstów.
1. Redakcja Investigationes Linguisticae wymaga od autorów ujawnienia pełnej informacji o ich wkładzie w publikację. Nie będzie tolerowane tzw. „ghostwriting” – czyli sytuacja, gdy osoby, które wniosły istotny wkład w powstanie publikacji, nie zostały uwględnione jako autorzy publikacji ani wymienione w podziękowaniach. Nie będzie tolerowane również tzw. „guest authorship” (znane inaczej jako „honorary authorship”) – czyli sytuacja, gdy wśród autorów pojawiły się osoby, które miały znikomy wkład w powstanie publikacji.
2. Redakcja Investigationes Linguisticae wymaga od autorów podania afiliacji z jednostkami naukowymi, a także innymi podmiotami, których działalność może wpływać na rzeczowość przedstawionych w publikacji danych, lub które wsparły publikację finansowo lub w inny, pośredni lub bezpośredni, sposób.
3. Redakcja Investigationes Linguisticae zobowiązuje ujawniać wszystkie wykryte przejawy nierzetelności naukowej, skutkiem czego będzie wycofanie tekstu z publikacji.
4. Redakcja Investigationes Linguisticae zobowiązuje się zapewnić recenzję opartą tylko i wyłącznie o przesłanki merytoryczne.
Redakcja Investigationes Linguisticae zobowiązuje się także do przestrzegania wytycznych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Sponsors
Rozbudowa pełnotekstowego zasobu bazy danych platformy PRESSto o archiwalne numery czasopism wydawanych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czasopisma Investigationes Linguisticae vol. 8-26 – zadanie jest finansowane w ramach umowy 662/P-DUN/2017 ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Historia czasopisma
Czasopismo ukazuje się od 1995 roku i jest prowadzone przez pracowników Instytutu Językoznawstwa Wydziału Neofilologii UAM w Poznaniu. W latach 1995-1999 wydano 7 numerów w druku, a w latach 2002-2014 22 numery w formie elektronicznej.