Abstrakt
„Figury politycznej niepoprawności – socjopolityczne mity i symbole w twórczości Miodraga Bulatovicia”, to artykuł poświęcony dziełom serbskiego pisarza czarnogórskiego pochodzenia, a w szczególności jego indywidualnej symbolice z tzw. emigranckiej trylogii, na która składają się trzy powieści: Ludzie o czterech palcach, Gullo Gullo, Peti Prst. Autor za jej pomocą rozprawia się z środkowoeuropejskimi mitami socjopolitycznymi, a także z mitem „wspaniałej Słowiańszczyzny”. Wampir Dracula, świnia Josephine, orzeł Georg, pies Zdeniek i zwierzę Gullo Gullo, to z jednej strony symbole wymyślone przez pisarza i świadomie naruszające polityczną poprawność, z drugiej zaś – pozwalające na stworzenie nowych mitów wyjaśniających fatalizm historii Słowian.
Reference
Stojadinović D., Miodrag Bulatović: Gullo Gullo. „Književna kritika” 1983, nr 3, s. 121–127.
Šukalo Mladen, Odmrzavanje jezika. Poetika stranosti u djelu Miodraga Bulatovicia. Beograd 2005, s. 67.
Kowalski Krzysztof, Europa: mity, modele, symbole. Kraków, Międzynarodowe Centrum Kultury 2002, s. 23–24.
Bulatović Miodrag, Ludzie o czterech palcach. Przeł. D. Cirlić-Straszyńska. Warszawa, PIW 1983, s. 119.
Szczygieł Mariusz, Gottland. Wołowiec, Czarne 2003, s. 53.
Bulatović Miodrag, Gullo Gullo. Przeł. D. Cirlić-Straszyńska. Warszawa, PIW 1989, s. 93.
Dąbrowska Danuta, Motyw orła i wrony w poezji stanu wojennego, w: Literacka symbolika zwierząt. Pod red. A. Martuszewskiej. Gdańsk, Wydawnictwo UG 1993, s. 182–183.
Martuszewska Anna, Literackie zwierzyńce: wstępna lustracja. W: Literacka symbolika zwierząt. Pod red. A. Martuszewskiej. Gdańsk, Wydawnictwo UG 1993, s. 14.
Licence
Utwory opublikowane w czasopiśmie „Porównania”, na platformie Pressto należącej do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-ND 4.0)
Tym samym wszyscy zainteresowani są uprawnieni do korzystania z utworów opublikowanych pod następującymi warunkami:
-
uznania autorstwa — czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnianym utworem informacji o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji
-
bez utworów zależnych — remiksując, przetwarzając lub tworząc na podstawie utworu, nie wolno rozpowszechniać zmodyfikowanych treści.
-
brak dodatkowych ograniczeń — nie można korzystać ze środków prawnych lub technologicznych, które ograniczają innych w korzystaniu z utworu na warunkach określonych w licencji.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).
Autor zachowuje prawa majątkowe, ale udziela zgody Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na wykorzystanie dzieła. Autorzy tekstów zakwalifikowanych do publikacji proszeni są o wypełnienie podpisanie i przesłanie umowa (PL) agreement (EN)
Agreement for granting a royalty-free license to works with a commitment to grant a CC sub-license