Abstrakt
Referat stawia tezę, że w slawistyce amerykańskiej (mowa nie tylko o filologii, ale również o historii, socjologii i politologii), nierosyjskie narody i państwa słowiańskie są jedynie śladowo obecne. Przejawia się to m.in. w nikłej ilości naukowców, zajmujących się niegermańską Europą Środkową i Wschodnią; administracyjnym faworyzowaniem tych naukowców, którzy zajmują się wyłącznie Rosją; ukierunkowaniem grantów i stypendiów głównie w stronę studiów rosyjskich i sowieckich; brakiem recenzji (w czołowych pismach slawistycznych) książek kluczowych dla wizerunku nierosyjskich słowiańskich narodów oraz powielaniem w dyskursie naukowym rosyjskich lub sowieckich interpretacji wydarzeń historycznych w Europie Wschodniej i Środkowej.
Bibliografia
http://en.wikipedia.org/wiki/Race_and_ethnicity_in_the_United_States#Analysis_by_2010_ Federal_Population_Census
http://www2.ed.gov/program/iegpsflasf/ondex.html
http://users.ox.ac.uk/~oaces/conference/ programme.html
Augustine, St. The City of God. Book IV, chapter 4. translated by Marcus Dods. New York: Modern Library, 1950.
Ellison Ralph. Invisible Man. NY: Modern Library, 1992.
Miłosz Czesław. The History of Polish Literature. Los Angeles–NY: MacMillan, 1969.
Rak Krzysztof. Lwów Putina, Rzeczpospolita, 30 October 2014.
Slavic Review. Vol. 72, no. 1 (Spring 2013).
Thompson Ewa. Imperial Knowledge: Russian Literature and Colonialism. Westport, CT and London: Greenwood, 2000.
Zamoyski Adam. The Polish Way. London: John Murray, 1987.
Zarycki Tomasz. Ideologies of Eastness in Central and Eastern Europe. London: Routledge, 2014.
Licencja
Utwory opublikowane w czasopiśmie „Porównania”, na platformie Pressto należącej do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-ND 4.0)
Tym samym wszyscy zainteresowani są uprawnieni do korzystania z utworów opublikowanych pod następującymi warunkami:
-
uznania autorstwa — czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnianym utworem informacji o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji
-
bez utworów zależnych — remiksując, przetwarzając lub tworząc na podstawie utworu, nie wolno rozpowszechniać zmodyfikowanych treści.
-
brak dodatkowych ograniczeń — nie można korzystać ze środków prawnych lub technologicznych, które ograniczają innych w korzystaniu z utworu na warunkach określonych w licencji.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).
Autor zachowuje prawa majątkowe, ale udziela zgody Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na wykorzystanie dzieła. Autorzy tekstów zakwalifikowanych do publikacji proszeni są o wypełnienie podpisanie i przesłanie umowa (PL) agreement (EN)
Agreement for granting a royalty-free license to works with a commitment to grant a CC sub-license