Abstrakt
Tekst artykułu stanowi recenzję dzieła Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer pod redakcją Alessandro Amenty, Tomasza Kaliściaka i Błażeja Warkockiego, które ukazało się w 2021 roku. Na antologię składa się obszerny zbiór fragmentów z utworów kanonicznych oraz pozostających na marginesie literatury polskiej. Reprezentacje twórczości różnorodnej pod względem tematyki, twórców i gatunków, rozciągające się czasowo od osiemnastego wieku do współczesności, rzucają nowe, pozbawione uprzedzeń światło na tradycję historycznoliteracką, destabilizując separatystyczne podziały na centrum- peryferie, wysoki- niski, męski- kobiecy, które dotychczas kształtowały kanon literatury polskiej. Tym samym do rąk polskich czytelników trafia dzieło bez uprzedzeń i bez granic, otwarte na uzupełnienia i dające przestrzeń interpretacji, ale wypracowane na bazie teorii queer i samo, pod względem treści i metodologii doboru utworów, będące queerowym. Amenta, Kaliściak i Warkocki przechwytują kanon z potencjałem wywrotowym, tworząc antologię, którą można czytać zarówno jako podręcznik, jak i spójną, wielowątkową narrację.
Bibliografia
A. Amenta, T. Kaliściak, B. Warkocki. 2021. Literatura przewrotna, w: Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer. Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, s. 19-76.
B. Warkocki. 2007. Homo niewiadomo. Polska proza wobec odmienności. Warszawa: Wydawnictwo Sic!.
E. Kosofsky Sedgwick. 1990. Epistemology of the Closet. Berkley-Los Angeles: University of California Press.
E. Showalter. 1993. Krytyka feministyczna na bezdrożach, tłum. Izabela Kalinowska-Blackwood, Ryszard Nycz, „Teksty Drugie” 4/5/6, s. 115-146.
G. Ritz. 1999. Jarosław Iwaszkiewicz. Pogranicza nowoczesności, przeł. A. Kopacki, Kraków: Universitas.
H. Mayer. 2005. Odmieńcy. Warszawa: Wydawnictwo Muza.
J. Butler. 2008. Uwikłani w płeć, przeł. K. Krasuka, wstęp O. Tokarczuk, Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
K. Tomasik. 2014. Homobiografie. wyd. 2 poprawione i rozszerzone. Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
M. Janion, Z. Majchrowski (red.). 1982. Odmieńcy. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie.
T. Kaliściak. 2018. Małżeństwa jednoduszne. O dawnych formach męskich więzi homospołecznych, s. 227-260, w: Adam Dziadek (red.), Formy męskości 2, Warszawa: Instytut Badań Literackich PAN.
Licencja
Utwory opublikowane w czasopiśmie „Porównania”, na platformie Pressto należącej do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-ND 4.0)
Tym samym wszyscy zainteresowani są uprawnieni do korzystania z utworów opublikowanych pod następującymi warunkami:
-
uznania autorstwa — czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnianym utworem informacji o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji
-
bez utworów zależnych — remiksując, przetwarzając lub tworząc na podstawie utworu, nie wolno rozpowszechniać zmodyfikowanych treści.
-
brak dodatkowych ograniczeń — nie można korzystać ze środków prawnych lub technologicznych, które ograniczają innych w korzystaniu z utworu na warunkach określonych w licencji.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).
Autor zachowuje prawa majątkowe, ale udziela zgody Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na wykorzystanie dzieła. Autorzy tekstów zakwalifikowanych do publikacji proszeni są o wypełnienie podpisanie i przesłanie umowa (PL) agreement (EN)
Agreement for granting a royalty-free license to works with a commitment to grant a CC sub-license