Zawód: reporter. Filmowy dyskurs o dziennikarstwie na lekcjach języka polskiego
Main Article Content
Abstrakt
Artykuł dotyczy dydaktycznego wykorzystania filmów fabularnych związanych z problematyką niezależnego dziennikarstwa i etosu dziennikarskiego. We wstępnej części tekstu autor przybliża wspomnianą problematykę, odwołując się do współczesnych filozofów, klasyków myśli liberalnej i orędowników porządku demokratycznego wspartego na wartościach równości i wolności (Habermas, Rawls). Komponentem tak pojmowanego systemu demokracji parlamentarnej, i jednym z jej filarów, są wolne media, które umożliwiają funkcjonowanie niezależnego, a przy tym zaangażowanego w życie publiczne, dziennikarstwa. Problematyka ta znalazła odzwierciedlenie w niektórych filmach fabularnych zaliczanych do gatunku określanego jako dramat polityczny czy dramat społeczny. W artykule omówiono wybrane pozycje tego gatunku z ostatnich 45 lat, poczynając od Wszystkich ludzi prezydenta Alana Pakuli. Autor proponuje dydaktyczne wykorzystanie filmów, spoglądając na nie z trzech perspektyw: fabuły (świata przedstawionego), formy (języka filmu) i tzw. „wielkiej metafory”. Propozycje adresowane są nie tylko do polonistów, lecz także do innych nauczycieli, których działania lokują się w obszarze szkolnego kształcenia humanistycznego.
Downloads
Article Details

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Bibliografia
- Aumont Jacques, Marie Michel, 2011, Analiza filmu, Zawadzka M. (przeł.),Warszawa.
- Foessel Michael, 2016, Powołanie filozofii. Krytyka i komunikacja. Z Jurgenem Habermasem rozmawia Michael Foessel, grudzień 2016, https://www.miesiecznik.znak.com.pl/powolanie-filozofii-krytyka-i-komunikacja (dostęp: 10.10.2020).
- Kapuściński Ryszard, 2003, Autoportret reportera, Strączek K. (wybór i wstęp), Kraków.
- Kornatowska Maria, 1975, Zawód: reporter, „FILM” nr 15 (115).
- Pisarek Walery (red.), 2006, Słownik terminologii medialnej, Kraków.
- Rawls John, 1994, Teoria sprawiedliwości, Panufnik M., Pasek J., Romaniuk A. (przeł.), Warszawa.
- Skrzypczak Józef (red.), 1999, Popularna encyklopedia mass mediów, Poznań.
- Wróbel Szymon, 2016, Pożytek z Jurgena Habermasa, https://www.miesiecznik.znak.com.pl/pozytek-z-jurgena-habermasa (dostęp: 10.10.2020).