Zawód: reporter. Filmowy dyskurs o dziennikarstwie na lekcjach języka polskiego
PDF

Słowa kluczowe

wolne media
niezależne dziennikarstwo
etos dziennikarski
parlamentaryzm
demokracja liberalna
analiza filmu
dramat polityczny
edukacja filmowa
edukacja humanistyczna

Jak cytować

Bobiński, W. (2020). Zawód: reporter. Filmowy dyskurs o dziennikarstwie na lekcjach języka polskiego. Polonistyka. Innowacje, (12), 71–92. https://doi.org/10.14746/pi.2020.12.5

Abstrakt

Artykuł dotyczy dydaktycznego wykorzystania filmów fabularnych związanych z problematyką niezależnego dziennikarstwa i etosu dziennikarskiego. We wstępnej części tekstu autor przybliża wspomnianą problematykę, odwołując się do współczesnych filozofów, klasyków myśli liberalnej i orędowników porządku demokratycznego wspartego na wartościach równości i wolności (Habermas, Rawls). Komponentem tak pojmowanego systemu demokracji parlamentarnej, i jednym z jej filarów, są wolne media, które umożliwiają funkcjonowanie niezależnego, a przy tym zaangażowanego w życie publiczne, dziennikarstwa. Problematyka ta znalazła odzwierciedlenie w niektórych filmach fabularnych zaliczanych do gatunku określanego jako dramat polityczny czy dramat społeczny. W artykule omówiono wybrane pozycje tego gatunku z ostatnich 45 lat, poczynając od Wszystkich ludzi prezydenta Alana Pakuli. Autor proponuje dydaktyczne wykorzystanie filmów, spoglądając na nie z trzech perspektyw: fabuły (świata przedstawionego), formy (języka filmu) i tzw. „wielkiej metafory”. Propozycje adresowane są nie tylko do polonistów, lecz także do innych nauczycieli, których działania lokują się w obszarze szkolnego kształcenia humanistycznego.

https://doi.org/10.14746/pi.2020.12.5
PDF

Bibliografia

Aumont Jacques, Marie Michel, 2011, Analiza filmu, Zawadzka M. (przeł.),Warszawa.

Foessel Michael, 2016, Powołanie filozofii. Krytyka i komunikacja. Z Jurgenem Habermasem rozmawia Michael Foessel, grudzień 2016, https://www.miesiecznik.znak.com.pl/powolanie-filozofii-krytyka-i-komunikacja (dostęp: 10.10.2020).

Kapuściński Ryszard, 2003, Autoportret reportera, Strączek K. (wybór i wstęp), Kraków.

Kornatowska Maria, 1975, Zawód: reporter, „FILM” nr 15 (115).

Pisarek Walery (red.), 2006, Słownik terminologii medialnej, Kraków.

Rawls John, 1994, Teoria sprawiedliwości, Panufnik M., Pasek J., Romaniuk A. (przeł.), Warszawa.

Skrzypczak Józef (red.), 1999, Popularna encyklopedia mass mediów, Poznań.

Wróbel Szymon, 2016, Pożytek z Jurgena Habermasa, https://www.miesiecznik.znak.com.pl/pozytek-z-jurgena-habermasa (dostęp: 10.10.2020).