Fałszerze pieprzu Moniki Sznajderman w roli lektury uzupełniającej, czyli jeszcze jedna odsłona prawdy o XX wieku
Main Article Content
Abstrakt
Wiedza o relacjach polsko-żydowskich, zwłaszcza w czasie II wojny światowej i Zagłady, jest w polskim społeczeństwie wciąż niewystarczająca i obarczona wieloma stereotypami. Edukacja polonistyczna w obowiązkowym wymiarze nie pozwala na podjęcie tego trudnego tematu, dlatego w liceum warto uczynić lekturą uzupełniającą książkę Moniki Sznajderman Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna, opowieść o pamięci i tożsamości. Jej omówienie powinno zostać starannie przemyślane, a uczniowie powinni być przygotowani do odbioru. Metodą w zaproponowanych działaniach dydaktycznych jest przede wszystkim myślenie krytyczne. Tak zinterpretowany utwór daje szansę na wykształcenie w młodych ludziach postawy dystansu wobec narodowych mitów dotyczących relacji polsko-żydowskich i przygotowanie ich do świadomego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym.
Downloads
Article Details

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Referencje
- Chmielewska Katarzyna, 2018, Konstruowanie figury polskiego świadka podczas Zagłady, w: Hopfinger Maryla, Żukowski Tomasz (red.), 2018, Opowieść o niewinności. Kategoria świadka Zagłady w kulturze polskiej (1942–2015), Warszawa, s. 53–97.
- Czwordon-Lis Paulina, 2018, Kto jest fałszerzem pieprzu?, „Narracje o Zagładzie” nr 4, s. 472–480.
- Kobielska Maria, 2020, Krytyczne pamięcioznawstwo a obowiązki polskie. W stronę pamięci wystarczająco dobrej (z inspiracji „Fałszerzami pieprzu” Moniki Sznajderman), „Teksty Drugie”, nr 3, s. 336–354.
- Lipczak Aleksandra, Monika Sznajderman, „Fałszerze pieprzu”, https://culture.pl/pl/dzielo/monika-sznajderman-falszerze-pieprzu (dostęp: 18.01.2021).
- Podwójne okulary, Rozmowa Zofii Zaleskiej z Moniką Sznajderman, https://www.dwutygodnik.com/artykul/6884-podwojne-okulary.html (dostęp: 26.01.2021).
- Pollack Martin, 2017, Topografia pamięci, Wołowiec.
- Sznajderman Monika, 2016, Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna, Wołowiec.
- Żukowski Tomasz, 2018, Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów, Warszawa.
- Żukowski Tomasz (red.), 2016, Zagłada w „Medalionach” Zofii Nałkowskiej. Tekst i konteksty, Warszawa.