Abstrakt
Artykuł przedstawia wyniki badań prowadzonych w ramach projektu IBE „Dydaktyka literatury i języka polskiego w świetle nowej podstawy programowej”. Tekst poświęcony jest sposobom pracy nauczycieli na lekcjach z zakresu kształcenia językowego w gimnazjum. Analizie poddano materiał uzyskany podczas obserwowanych i nagrywanych lekcji w wybranych reprezentatywnie szkołach, biorących udział w badaniach IBE. Uwzględniono nie tylko strategie, metody, techniki i pomoce dydaktyczne, ale także przebieg interakcji między nauczycielami a uczniami.Bibliografia
Biedrzycki Krzysztof, Bordzoł Piotr, Hącia Agata, Kozak Wioletta, Przybylski Błażej, Strawa Ewelina i Wróbel Iwona, 2015, Dydaktyka literatury i języka polskiego w gimnazjum w świetle nowej podstawy programowej, Warszawa.
Handzel Agnieszka, 2015, Prezentacja multimedialna na lekcji języka polskiego, w: Janus–Sitarz A., Handzel A., Kania A., Kulig A. (red.), Trudne lekcje języka polskiego. Ku rozwiązaniom praktycznym, Kraków.
Horwath Ewa, 2012, O twórczości uczniowskiej na lekcjach językowych, w: Niesporek–Szamburska B. (red.), Wiedza o języku i kompetencje językowe uczniów, Katowice.
Horwath Ewa, 2015, Rola ilustracji w kształceniu językowym. Wskazówki, przykłady ćwiczenia, w: Pilch A., Rusek M. (red.), Ikoniczne i literackie teksty w przestrzeni nowoczesnej dydaktyki, Kraków.
Kowalikowa Jadwiga, 2004, Kształcenie językowe. Teoria dla praktyki, w: Janus–
Sitarz A. (red.), Polonista w szkole. Podstawy kształcenia nauczyciela polonisty,
Kraków.
Nagajowa Maria, 1990, Abc metodyki języka polskiego, Warszawa.
Nagajowa Maria, 1994, Nauka o języku dla nauki języka, Warszawa.
Nocoń Jolanta, 2014, Świadomość językowa w podręcznikach szkolnych, w: Nocoń J.,
Tabisz A. (red.), Język a Edukacja. Świadomość językowa, Opole.
Okoń Wincenty, 2003, Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa.