Dramat, dramaturgia, dramatyczność, to pojęcia, które dzisiaj powszechnie wykorzystywane są w humanistyce do nazywania i badania zjawisk znajdujących się nie tylko w sferze literatury i teatru, ale także poza obszarem twórczości artystycznej, w przestrzeni politycznej, społecznej, medialnej, sportowej. Wskazane określenia nie odnoszą się jedynie do specyficznego typu tekstu, lecz funkcjonują jako swoista matryca pojęciowa znajdująca szerokie zastosowanie w refleksji teoretycznej.
Różnorodność zastosowań określeń z obszaru dramatu, dramaturgii i dramatyczności w myśli teoretycznej zwiększa ich wieloznaczność, a to z kolei zwielokrotnia ich produktywne wykorzystywanie w badaniach naukowych. Dlatego warto zaproponować pogłębioną refleksję dotyczącą znaczeń, praktyk funkcjonowania i zastosowania tych pojęć. Istotne są nie tylko badania związane ze sztukami performatywnymi, przedstawieniowymi i widowiskami społecznymi, ale też prace pozwalające na wykorzystanie wniosków pochodzących z ich obserwacji do badania innych, pozateatralnych zjawisk artystycznych i pozaartystycznych. Szczególnie jednak ważne jest zastosowanie dramatycznych pojęć do stworzenia nowych perspektyw badawczych, które pozwoliłyby dookreślić przełom myślenia dokonujący się na naszych oczach we współczesnej humanistyce. Inicjatywę tę uzasadnia rozwój najnowszych nurtów współczesnej humanistyki zwracającej uwagę na wyczerpywanie dotychczasowych modeli akademickiego opisu otaczającego nas świata zarówno w wymiarze naukowym, jak i społecznym.
Dynamiczny rozwój szeroko rozumianej dramaturgii w XXI wieku stwarza nowe perspektywy badawcze, otwierając przestrzeń dla wszechstronnych rozważań teoretycznych.
Zmiany zachodzące w humanistyce i w dramaturgicznych praktykach artystycznych skłaniają do zaproponowania numeru „Przestrzeni Teorii” poświęconego dramaturgicznym wymiarom współczesnej humanistyki.
Proponujemy przykładowe obszary tematyczne tekstów naukowych:
- Współczesne praktyki dramaturgiczne w teatrze, tańcu i sztukach performatywnych jako model zmian we współczesnej humanistyce.
- Dramaturgiczna estetyka literatury i doświadczenia.
- Dramaturgia sztuk wizualnych.
- Krytyczny, polityczny i społeczny wymiar dramaturgii.
- Dramaturgiczne praktyki pisania tekstów artystycznych i naukowych.
Zapraszamy do składania propozycji artykułów do tematycznego numeru „Przestrzeni Teorii” do końca marca 2021 roku. Prosimy przysyłać na adres akraj@amu.edu.pl tekst zakończony bibliografią (zał. 1 Jan Kowalski_ Pierwsze słowa tytułu) oraz wypełnioną tabelę dla Autorów (zał. 2 Tabela dla Autorów). Tabela do pobrania na pressto.amu.edu.pl.