Quelques caractéristiques du lexique acadien
Main Article Content
Abstrakt
This article constitutes a study of the composition of Acadian lexical units as well as the main methods of lexical unit formation: archaisms, regionalisms, lexical borrowing from Amerindian languages and English. We conclude our study with a look at an important characteristic of this vocabulary, the use on land of maritime terminology.
Downloads
Download data is not yet available.
Article Details
Jak cytować
Gérin, P. M. (2017). Quelques caractéristiques du lexique acadien. Studia Romanica Posnaniensia, 35, 175-185. https://doi.org/10.14746/strop.2008.35.013
Numer
Dział
ARTICLES

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
- Autor oświadcza, że przysługują mu osobiste i majątkowe prawa autorskie do Utworu oraz że nie są one ograniczone w zakresie objętym niniejszą Umową, oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza majątkowych lub osobistych praw autorskich innych osób.
- Autor udziela Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z Utworu bez ograniczeń terytorialnych i przez czas nieokreślony na następujących polach eksploatacji:
2.1. wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
2.2. wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu;
2.3. publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;
2.4. włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;
2.5. wprowadzanie Utworu w postacie elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu, Intranetu, Extranetu lub innej sieci;
2.6. rozpowszechnianie Utworu w postaci elektronicznej w Internecie, Intranecie, Extranetu lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie;
2.7. udostępnianie Utworu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu, Intranetu, Extranetu lin innej sieci;
2.8. udostępnianie Utworu zgodnie z wzorcem licencji Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons. - Autor zezwala Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na:
3.1. nieodpłatne korzystanie i rozporządzanie prawami do opracowań Utworu i tymi opracowaniami.
3.2. wysyłanie metadanych Utworu oraz Utworu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma. - Autor upoważnia i zobowiązuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do udzielania osobom trzecim dalszych licencji (sublicencji) do Utworu oraz do innych materiałów, w tym utworów zależnych lub opracowań zawierających lub powstałych w oparciu o Utwór, przy czym postanowienia takich sublicencji będą tożsame z wzorcem licencji Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu wyłącznie w celach niekomercyjnych pod następującymi warunkami:
4.1. uznanie autorstwa czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem informacji, o autorstwie tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji;
4.2. na tych samych warunkach, wolno rozpowszechniać utwory zależne jedynie na licencji identycznej to tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny. - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest zobowiązany do:
5.1. udostępniania Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym bez ograniczeń technicznych;
5.2. poprawnego informowania osób, którym Utwór będzie udostępniany o udzielonych im sublicencjach w sposób umożliwiający odbiorcom zapoznanie się z nimi.
Pozostałe postanowienia
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).
Bibliografia
- Arsenault G. (1973), Acadie rock, Moncton : Éd. d’Acadie.
- Beauchet-Filleau H. (1970), Essai sur le patois poitevin ou petit glossaire, Genève : Slatkine reprints, (éd. orig. 1864).
- Bescherelle L. (1853), Dictionnaire national ou dictionnaire universel de la langue franęaise, Paris : Simon-Gamier.
- Brun R. (2005), Les Acadiens avant 1755 : essai, [R. Brun], Moncton.
- C.N.R.S. (2002), T.L.F.I., en ligne : http://atilf.atilf.fr/tlf.htm
- Cormier C. (1962), « Acadie », La Société historique acadienne, vol. 1, n° 2, p. 58-60.
- Farai E. (1941), Petite Grammaire de l'ancien franęais X lf-X IIT siècles, Paris : Hachette.
- Gérin P. et Gérin P.M. (1982), Marichette : Lettres acadiennes (1895-1898), Sherbrooke : Naaman.
- Guilbert L. (1975), La Créativité lexicale, Paris : Larousse.
- Léger D. (1983), Sorcière de vent, Moncton : Éd. d’Acadie.
- Littré É. (1957), Dictionnaire de la langue franęaise, Paris : Gallimard-Hachette (éd. orig. 1863-1877).
- Maillet A. (1971 a), Rabelais et les traditions populaires en Acadie, Québec : Presses de l’Université Lavai.
- Maillet A. (1971b), La Sagouine, Montreal : Leméac.
- Maillet A. (1999), Chronique d'une sorcière de vent, Montreal : Leméac.
- Massignon G. (1962), Les Parlers franęais d'Acadie, enquète linguistique, Paris : Klinckscieck.
- Poirier P. (1928), Le Parler franco-acadien et ses origines, Québec : Imprimerle franciscaine missionnaire.
- Poirier P. (1990), Causerie memramcookienne, Moncton : Chaire d’études acadiennes (éd. crit. établie par P.M. Gérin).
- Poirier P. (1993), Glossaire acadien, Moncton : Éd. d’Acadie-CÉA (éd. crit. étab. p. P.M. Gérin). En ligne : http://www2.umoncton.ca/cfdocs/cea/livres/doc.cfm?livre=glossaire
- Rey-Debove J. et Rey A. (dir.) (2007), Le Nouveau Petit Robert, Paris : Dictionnaires Le Robert.