Misja i cele czasopisma
Czasopismo „Studia Rossica Posnaniensia” publikuje oryginalne artykuły naukowe przyczyniające się do rozwoju badań w zakresie dwóch dyscyplin: językoznawstwa i literaturoznawstwa, ze szczególnym uwzględnieniem komparatystyki literackiej i kulturowej. Tematyka publikowanych tekstów jest bardzo szeroka. Dotyczą one nie tylko studiów w obszarze językoznawstwa stosowanego, historycznego, porównawczego, ale i przekładoznawstwa. Interesują nas także nowe propozycje interpretacyjne i nowatorskie metodologie badania literatur rosyjskojęzycznych.
Jako czasopismo poświęcone studiom filologicznym nad Rosją i Europą Wschodnią wysoko cenimy badania interdyscyplinarne, obejmujące swym zasięgiem związki między literaturą i kulturą wizualną wspomnianego obszaru, co wyróżnia nas na tle innych periodyków o podobnym profilu. Czasopismo publikuje zarówno numery tematyczne, do których zapraszamy naukowców specjalizujących się w danej problematyce, numery pokonferencyjne, jak i te powstałe dzięki prowadzonemu przez nas ciągłemu, otwartemu naborowi tekstów do druku.
Redakcja „Studia Rossica Posnaniensia” nieustannie dąży do tego, by czasopismo było dynamicznie rozwijającą się platformą wymiany wiedzy, zarówno dla doświadczonych naukowców, jak i młodych pracowników naukowych, także poza Europą. Publikujemy materiały w języku rosyjskim, angielskim, polskim i niemieckim, co gwarantuje rozpoznawalność czasopisma w środowiskach slawistycznych na całym świecie. Dzięki tak określonej polityce językowej w procesie opiniowania artykułów do druku stale współpracujemy z recenzentami zagranicznymi, co pozwala dbać o jakość publikacji i gwarantuje dynamiczny rozwój dialogu interkulturowego.
Polityka otwartego dostępu
Czasopismo zapewnia natychmiastowy i darmowy dostęp do opublikowanych treści w systemie Open Journal System na platformie PRESSto. Nie pobieramy żadnych opłat związanych ze złożeniem lub przygotowaniem materiałów do druku.
Zachęcamy autorów do rozpowszechniania wyników badań, które ukazały się na łamach "Studia Rossica Posnaniensia", w istniejących repozytoriach akademickich wraz z podaniem numeru DOI i odniesienia do strony czasopisma.
Czasopismo nie pobiera opłaty za publikację artykułów (APC) oraz oferuje natychmiastowy i darmowy dostęp do opublikowanych tekstów na platformie OJS.
PRACE PUBLIKOWANE W CZASOPIŚMIE DOSTĘPNE SĄ NA LICENCJI CREATIVE COMMONS:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Studia Rossica Posnaniensia” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji Creative Commons.
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie “Studia Rossica Posnaniensia” udzielają Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy, którzy wykorzystują w swoim tekście cudze utwory (np. ilustracje, fotografie) proszeni są o dostarczenie do redakcji czasopisma zgody na publikację.
Użytkownicy internetu uprawnieni są do korzystania z utworów opublikowanych po 2015 roku “Studia Rossica Posnaniensia” tylko w celach niekomercyjnych, pod następującymi warunkami:
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).
Finansowanie
Mamy zaszczyt poinformować Państwa, że czasopismo “Studia Rossica Posnaniensia” zostało objęte finansowaniem Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój czasopism naukowych” na lata 2022-2024. Czasopismo zajęło 75. miejsce w rankingu obejmującym 565 periodyków naukowych, którym przyznano finansowanie.