Procedura antyplagiatowa
Zgłaszając artykuł do publikacji w czasopiśmie „Studia Rossica Posnaniensia” autorzy deklarują, że tekst nie był dotychczas publikowany oraz nie jest rozważany do publikacji w innym czasopiśmie. W celu zapewnienia oryginalności i wysokiej jakości publikowanych artykułów, redakcja we współpracy z recenzentami i wydawcą realizuje rzetelną i wieloetapową procedurę ich oceny w oparciu o dostępne narzędzia i raporty antyplagiatowe, m.in. program iThenticate.
Stosowana jest następująca procedura zapewniająca zachowanie wysokich standardów etycznych:
- Wszelkie artykuły, w których stwierdzono przypadki plagiatu, ghostwriting lub guest authorship są natychmiast odrzucane.
- Członkowie Zespołu Redakcyjnego w ramach posiadanych kompetencji pomagają autorom i recenzentom demaskować (potencjalne) konflikty interesów oraz przypadki naruszenia praw autorskich.
- W przypadku podejrzenia o naruszenie dobrych praktyk publikacyjnych autor zostaje zawiadomiony o zaistniałej sytuacji, redakcja kieruje do niego prośbę o wyjaśnienie i wycofanie publikacji. Każdy taki przypadek traktowany jest bardzo poważnie i skrupulatnie, autor zawsze ma możliwość złożenia stosownych uzupełnień oraz publikacji przeprosin.
- Jeśli autor nie podejmie zalecanych przez redakcję działań i nie wycofa nierzetelnie przygotowanego artykułu zawiadamiane są instytucje, w których afiliowany jest autor, jak również wydawcy oraz odpowiednie towarzystwa naukowe.
- Redakcja ma prawo usunąć elektroniczną wersję artykułu z platformy czasopisma jeśli po ukazaniu się tekstu wykryto naruszenie standardów etycznych bądź opublikowane dane okazały się nieprawdziwe.
- Autor zobowiązany jest dołożyć wszelkich starań, aby przekazana Wydawcy praca nie zawierała błędów merytorycznych lub nieścisłości, poddających w wątpliwość jego rzetelność naukową. W przypadku wykrycia błędów autor powinien niezwłocznie zawiadomić redakcję czasopisma. Jeśli błędy zostały wykryte już po publikacji autor zobowiązany jest do natychmiastowej korekty, stosowna nota informacyjna bądź list wyjaśniający publikowana jest w kolejnym numerze.
Redakcja „Studia Rossica Posnaniensia” niezwłocznie wycofuje publikację, jeśli:
- Znajdujemy się w posiadaniu jednoznacznych dowodów, że dane przedstawione w artykule opisano nierzetelnie, uzyskano je w rezultacie rażącego błędu, jak również sfabrykowano je lub sfałszowano
- Artykuł stanowi przypadek plagiatu, a dowód na to wskazany został przez recenzenta(ów), czytelnika(ów) lub raport antyplagiatowy
- Treści opisane w artykule zostały już opublikowane w innym miejscu, fakt ten jednak nie został właściwie oznaczony poprzez podanie wcześniejszych źródeł lub uzyskanie odpowiedniej zgody ich autorów/wydawców itp.
- Artykuł zawiera materiały poufne lub dane wrażliwe
- Zostały naruszone prawa autorskie lub wystąpiły inne wątpliwości prawne
- Autorzy nie ujawnili wymaganych informacji dotyczących konfliktu interesów, który miał wpływ na wynik recenzji
- Ogłoszenia zawierające uzasadnienie wycofania artykułu zawsze odsyłają do niego bezpośrednio (poprzez podanie tytułu, autora)
- Informacje tego rodzaju publikowane są niezwłocznie, by zminimalizować szkodliwy wpływ opublikowanego artykułu
- Redakcja „Studia Rossica Posnaniensia” posługuje się językiem neutralnym, unikając emocjonalnych dyskusji i wypowiedzi noszących znamiona podżegania
W pozostałych przypadkach związanych z niewłaściwym prowadzeniem badań naukowych lub kwestiami etycznymi (krytyką po publikacji artykułu, zarzutami dotyczącymi manipulowania recenzją itp.) zawsze przestrzegamy podstawowych praktyk i zasad przejrzystości COPE w publikacjach naukowych, które zostały przedstawione na stronie: https://publicationethics.org/resources/guidelines/principles-transparency-and-best-practice-scholarly-publishing
Redakcja kontaktuje się z zainteresowanymi stronami w celu dokładnego zbadania problemu, zebrania dodatkowych informacji i rozstrzygających dowodów, zanim krytyka/zarzuty zostaną obalone lub potwierdzone. W przypadkach ewentualnych sporów jesteśmy gotowi opublikować korekty, uwagi redakcyjne lub dalsze komentarze na stronie internetowej czasopisma i/lub drukiem.
Powyższe zasady zostały przygotowane na podstawie regulacji COPE i Elsevier Publishing Company.