Przemoc w rodzinie doświadczonej kryzysem
PDF (Język Polski)

Schlagworte

dysfunkcje rodziny
przemoc
dziecko w roli świadka przemocy
interwencyjna pomoc rodzinie
oddziaływanie terapeutyczne

Zitationsvorschlag

Oliwa-Ciesielska, M. (2012). Przemoc w rodzinie doświadczonej kryzysem. Teologia I Moralność, 7(1(11), 47–62. https://doi.org/10.14746/tim.2012.11.1.4

Abstract

Artykuł analizuje sytuację przemocy w rodzinie i jej wpływ na dysfunkcjonalne role jej członków. Problem osadzony jest w kontekście danych socjologicznych, a także w wybranych aspektach pomocy rodzinie, jakimi są na przykład działania dotyczące interwencji kryzysowej. Obok nich w artykule wymienione są wskazania dotyczące podstawowych wymogów skutecznej pomocy w sytuacji dysfunkcji rodziny. Analiza skupiona jest również na roli dziecka w rodzinie doświadczającego przemocy bezpośredniej i pośredniej, odgrywającego rolę obserwatora cierpień bliskich. Ważnym wątkiem rozważań jest także wskazanie na zaburzenie rozwoju dziecka doświadczającego traumatycznych przeżyć i konsekwencji z tym związanych. Obok traumatycznych przeżyć lokowane są także problemy dziecka w roli świadka relacjonującego o sytuacji w rodzinie w celu uruchomienia profesjonalnej pomocy. W związku z tym treść artykułu odnosi się także do wymogów profesjonalnego prowadzenia wywiadów mających służyć badaniu sytuacji w rodzinie, a także do konieczności oddziaływania terapeutycznego na dzieci będące ofiarami przemocy.
https://doi.org/10.14746/tim.2012.11.1.4
PDF (Język Polski)

Literaturhinweise

Badura-Madej W., Dobrzyńska-Mesterhazy A., Przemoc w rodzinie. Interwencja kryzysowa i psychoterapia, Wyd. UJ, Kraków 2000.

Badura-Madej W., Wybrane zagadnienia interwencji kryzysowej , Śląsk 1999.

Białecka-Pikul M., Co dzieci wiedzą o umyśle?, Wydawnictwo UJ, Kraków 2002.

Dachowska K., Teoria umysłu jako czynnik wpływający na jakość i sugestywność zeznań małych dzieci, żródło: www.fdn.pl

Dukała K., Dziecko w sądzie, w: Dziecko zagrożone wykluczeniem. Elementy diagnozy, działania profilaktyczne i pomocowe, red. K. Biel, J. Kusztal, WAM, Kraków 2011.

Friedrich W.N., Bezpośrednie konsekwencje wykorzystywania seksualnego dzieci – przegląd literatury, artykuł dostępny na stronie: http://www.dzieckokrzywdzone.pl/UserFiles/File/Friedrich_W.pdf

Herman J.L., Przemoc, uraz psychiczny i powrót do równowagi, GWP, Gdańsk 2004.

Jacyno M., Szulżycka A., Dzieciństwo. Doświadczenie bez świata, ON, Warszawa 1999.

Jong P., Kim Berg I., Rozmowy o rozwiązaniach, Księgarnia akademicka, Kraków 2007.

Krystal H., Trauma and affects, “Psychoanalityc Study of the Child”, nr 33 (1978).

Mandel C., Przemoc w rodzinie. Psychoterapia sprawców i ofiar, GWP, Gdańsk 2004.

Oliwa-Ciesielska M., Jak możesz mi pomóc skoro mi nie wierzysz. Kilka uwag o porozumieniu w sytuacji pomocy, „Praca Socjalna” 1-2(2011).

Oliwa-Ciesielska M., Widok cudzego cierpienia. O przemocy w rodzinie i pomocy poza nią, „Roczniki Socjologii Rodziny” t. XXI(2011), s. 104-128.

Przemoc i konflikty w domu, CBOS, Warszawa, BS/35/2009.

Sarzała K., Narodziny interwencji kryzysowej, „Niebieska Linia”, nr 1(2006),http://www.pismo.niebieskalinia.pl/ index.php?id=334.

Terr L.C., Childhood traumas: an outline and overview, w: Psychotraumatology. Key papers and core concepts in post-traumatic stress, red. G.S. Everly, J.M. Lating, Plenum Press, New York 1995.

Ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku.