Abstrakt
Od lat 40. XIX wieku sporo uwagi w Poznaniu poświęcano problemowi oświaty. Działania w tym zakresie podjęło i zrealizowało Towarzystwo Pedagogiczne, wspierane przez redakcje wielu czasopism i Ligę Polską. Zgłaszano postulaty pod adresem kadry nauczającej, dbając o odpowiedni poziom ich przygotowania. Kadrze pedagogicznej, rodzicom dzieci oraz księżom miały służyć inicjatywy wydawnicze, dostarczające im właściwych książek lub czasopism systematycznie publikujących artykuły o treściach wychowawczych, pedagogicznych, metodycznych, a także literackich i historycznych. Do tej grupy należały np. „Pismo dla Nauczycieli Ludu”, „Szkoła Polska”, „Szkółka dla dzieci”, „Szkółka dla młodzieży”, które jednak przestano wydawać w połowie wieku. Zaradzić tej sytuacji postanowił Kazimierz Szulc, poznański pedagog i wydawca. Zainicjował wydawanie czasopisma „Pedagog” mającego wypełnić lukę na rynku w zakresie tematyki oświatowej. Szulc wydał trzy numery i zakończył działalność. Wyruszył do Królestwa Polskiego w celu wzięcia udziału w powstaniu styczniowym.Bibliografia
B., Słówko o potrzebie polskich pism pedagogicznych, „Oświata” 1865, z. 1.
„Drugi Rocznik Towarzystw Przemysłowych na rok 1885”, R. 2, 1885, s. 90.
Jakóbczyk W., Prasa Wielkopolski (1832–1858), w: Prasa polska w latach 1661–1864, red. J. Łojek, Warszawa 1976.
Jazdon A., Wielkopolskie serie wydawnicze do roku 1945, Poznań 1997.
Libelt K., Projekt do zaprowadzenia i upowszechnienia dzieł dla ludu, „Dziennik Domowy” 1844, nr 17.
„Orędownik Naukowy” 1841, nr 17, s. 140, nr 18, s. 148.
„Pedagog” 1863, nr 1, s. 2.
„Pedagog” 1863, nr 3, s. 24.
Pędzińska D., Szulc Kazimierz, w: Wielkopolski słownik biograficzny, Warszawa–Poznań 1981.
Semrau Z., Czasopisma poznańskie. Zestawienie tytułów i krótka charakterystyka.Część I (1794–1858), „Kronika Miasta Poznania” 1958, nr 1.
Semrau Z., Czasopisma poznańskie. Zestawienie tytułów i krótka charakterystyka.Część II (1859–1870), „Kronika Miasta Poznania” 1958, nr 4.
Wojtkowski A., Korespondent Poznański. (Projekt czasopisma z r. 1818), „Kronika Miasta Poznania” 1925, nr 10, s. 199–200.
Licencja
Prawa autorskie (c) 2014 Artur Jazdon, Krystyna Jazdon
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Utwory opublikowane w czasopiśmie Biblioteka, na platformie Pressto należącej do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od 2015 roku są udostępniane na
licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Tym samym wszyscy zainteresowani są uprawnieni do korzystania z utworów opublikowanych po 2015 roku pod następującymi warunkami:
- uznania autorstwa czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnianym utworem informacji o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji
- na tych samych warunkach — remiksując utwór, przetwarzając go lub tworząc na jego podstawie, należy swoje dzieło rozpowszechniać na tej samej licencji, co oryginał.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).
Autor zachowuje prawa majątkowe, ale udziela zgody Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na wykorzystanie dzieła. Autorzy tekstów zakwalifikowanych do publikacji proszeni są o wypełnienie podpisanie i przesłanie umowy.
Jeżeli autor artykułu nie jest przekonany, że może wykorzystywać cudze utwory (np. ilustracje, fotografie, tabele) w ramach cytatu we własnej tekście musi dostarczyć do redakcji czasopisma zgodę od uprawnionych podmiotów.
Prawa są zastrzeżone do wszystkich tekstów opublikowanych przed rokiem 2015.