Redakcja „Biblioteki” przykłada dużą wagę do rzetelności naukowej i przestrzegania obowiązujących w nauce zasad etyki. W kwestii dobrych praktyk i zasad etyki publikacyjnej stosuje się do zaleceń Committee on Publication Ethics (COPE) – Wersja polska procedur postępowania dostępna w przekładzie Ewy Rozkosz i Sylwii Ufnalskiej). W celu zapewnienia oryginalności publikacji naukowych redakcja korzysta ponadto z systemu antyplagiatowego Crossref Similarity Check (oprogramowanie iThenticate).
Wszystkie osoby uczestniczące w procesie publikacji czasopisma są zobowiązane do przestrzegania przyjętych w redakcji „Biblioteki” zasad etycznych.
Obowiązki autorów
- Autorzy są zobowiązani do nadsyłania tekstów oryginalnych (niepublikowanych dotąd ani w części, ani w całości, niezgłoszonych do innego czasopisma), napisanych samodzielnie, z uwzględnieniem nazwisk ewentualnych współautorów.
- Wszelkie przypadki plagiatu lub tzw. ghostwriting / guest authorship są nieakceptowalne i stanowią rażący przejaw nierzetelności naukowej. W momencie ich wykrycia redakcja odrzuca nadesłany tekst oraz zgłasza nadużycie władzom jednostki naukowej zatrudniającej autora.
- Nadesłanie tekstu publikowanego wcześniej w całości lub w dużej części będzie uważane za naruszenie zasad etyki naukowej. Jeżeli jego fragmenty były już publikowane, powinny zostać wyraźnie zaznaczone (odpowiednim przypisem). Decyzja o publikacji tekstu należy wówczas do redakcji.
- W przypadku równoczesnego zgłoszenia tego samego tekstu do innych czasopism autor jest zobowiązany powiadomić o tym redakcję.
- Autorzy mają obowiązek ujawnić wszelkie konflikty interesów zachodzące w związku z potencjalną publikacją tekstu w czasopiśmie „Biblioteka”.
- Autorzy są zobowiązani do ujawnienia wszelkich źródeł finansowania badań, których efektem jest zgłoszony artykuł.
- Dane osobowe oraz informacje wymagane przez redakcję i jej przekazane powinny być zgodne ze stanem faktycznym.
- Autorzy mają obowiązek zapoznać się z treścią przygotowanych przez UAM/redakcję „Biblioteki” oświadczenia oraz umowy licencyjnej dotyczących publikacji artykułu (oznaczenie we właściwej kratce jest potwierdzeniem tego, że autor akceptuje warunki umowy).
- Autorzy mają obowiązek rzetelnie opatrzyć odpowiednimi przypisami fragmenty cytowane lub przywoływane w tekście oraz tezy cudzego autorstwa.
- Jeżeli autorzy odnajdą błędy w nadesłanym przez siebie tekście znajdującym się na etapie recenzji lub w innych fazach procesu redakcyjnego, są zobowiązani do jak najszybszego powiadomienia o tym redakcji.
- Autorzy podają wszelkie informacje o afiliacji i związkach instytucjonalnych, aby umożliwić redaktorom czasopisma wyznaczenie bezstronnego recenzenta.
- Autorzy są zobowiązani do przestrzegania zaleceń Komisji Europejskiej Ethics in Social Science and Humanities oraz zaleceń COPE dotyczących etyki publikacyjnej, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji w działalności naukowej (Authorship and AI tools).
Obowiązki członków redakcji i rady naukowej
- Redaktorzy przyjmują jedynie teksty oryginalne, zgodne z profilem oraz zakresem i celem czasopisma.
- Redaktorzy przyjmują wyłącznie teksty pozbawione wad prawnych. Ponieważ plagiat, autoplagiat, ghostwriting i guest authorship są przejawem braku naukowej rzetelności, są zobowiązani demaskować wszystkie wykryte przypadki, włącznie z powiadomieniem jednostek zatrudniających autorów oraz innych odpowiednich instytucji.
- Kierując się merytoryczną zawartością tekstów, redaktorzy wyznaczają dwóch recenzentów spoza ośrodka afiliacji autora tekstu. Recenzje są dwustronnie anonimowe (recenzja „podwójnie ślepa”).
- Jeśli recenzent nie przygotuje recenzji w terminie lub ze względów etycznych nie może przygotować recenzji określonego tekstu, redaktorzy wyznaczają nowego recenzenta.
- Redaktorzy przyjmują jedynie recenzje rzetelne i merytoryczne oraz przygotowane zgodnie z zasadami etyki naukowej.
- W wypadku biegunowo różnej oceny tekstu dokonanej przez dwóch recenzentów, redaktorzy wyznaczają trzeciego recenzenta.
- Członkowie redakcji przyjmują do druku jedynie teksty, które otrzymały dwie jednoznacznie pozytywne recenzje.
- Redaktorzy gwarantują poufność procesu recenzyjnego, danych personalnych autorów i recenzentów oraz ich bezpieczeństwo.
Wymagania wobec recenzentów
Podstawowym obowiązkiem recenzenta jest obiektywna ocena tekstu: unikanie stronniczości, poszanowanie praw własności intelektualnej i uznawanie wkładu innych osób. Wszelkie komentarze, oceny i sugestie powinny być wskazane w sposób jasny i poparte argumentami.
- Recenzenci przygotowują recenzje rzetelne, merytoryczne i zakończone jednoznaczną konkluzją. Nie powinni ujawniać żadnych informacji o autorze i recenzowanym tekście, ani wykorzystywać ich dla osobistych korzyści.
- Recenzenci przestrzegają procedury recenzyjnej czasopisma: przygotowują recenzje anonimowe, zgodnie z kryteriami arkusza recenzji „Biblioteki”.
- Recenzenci przygotowują recenzję w terminie wyznaczonym przez redakcję.
- Jeżeli recenzenci nie mogą przygotować recenzji, informują o tym jak najszybciej, najpóźniej do końca terminu wyznaczonego przez redakcję w prośbie o przygotowanie recenzji.
- Recenzenci informują redakcję o możliwym konflikcie interesów, dotyczącym relacji finansowych, zawodowych i osobistych, które mogą mieć wpływ na bezstronność recenzji.
- Recenzenci informują redakcję o wszelkich wykrytych przejawach nierzetelności naukowej autora (plagiat, autoplagiat, ghostwriting, guest authorship).
- Recenzenci przygotowują recenzje bezpłatnie.
- Recenzje i cała dokumentacja procesu recenzyjnego są przechowywane w archiwum redakcji na platformie PRESSto.
Procedury w wypadku naruszenia zasad etyki czasopisma
- Plagiat i autoplagiat, ghostwriting oraz guest authorship są przejawem nierzetelności naukowej i stanowią przykład nieetycznej praktyki naukowej. Redakcja będzie dokumentować wszelkie przejawy nierzetelności naukowej, zwłaszcza łamania i naruszania zasad etyki obowiązujących w nauce.
- W celu zapewnienia oryginalności publikacji naukowych redakcja korzysta z systemu antyplagiatowego Crossref Similarity Check (oprogramowanie iThenticate). Wszystkie wyniki badania antyplagiatowego są analizowane przez redaktorów. W wypadku wykrycia plagiatu lub autoplagiatu zgłoszony tekst zostaje odrzucony, a autor jest informowany na piśmie o przyczynach odrzucenia tekstu.
- Jeżeli recenzenci zgłoszą redaktorom podejrzenie o plagiat lub autoplagiat, redaktorzy sprawdzają zasadność podejrzeń i o wynikach badania sprawdzającego informują recenzentów i autora. W przypadku potwierdzenia zasadności podejrzeń zgłoszony tekst zostaje odrzucony, a autor jest informowany o przyczynie odrzucenia tekstu.
- Jeżeli czytelnicy czasopisma zgłoszą redaktorom podejrzenie o plagiat lub autoplagiat, redaktorzy sprawdzają zasadność podejrzeń i o wynikach badania sprawdzającego informują recenzentów oraz autora. W przypadku potwierdzenia zasadności podejrzeń, opublikowany tekst zostaje wycofany ze wszystkich platform internetowych, na których jest dostępne czasopismo. Informacja o podstawie usunięcia tekstu zostaje podana na platformach elektronicznych i/lub w wersji drukowanej rocznika.
- O wszystkich wykrytych przypadkach plagiatu redaktorzy informują odpowiednie podmioty (instytucje zatrudniające autorów, towarzystwa naukowe itp.).
- W wypadku wykrycia ghostwriting oraz guest authorship tekst zostaje odrzucony. O decyzji i jej przyczynach redaktorzy informują autora/autorów tekstu oraz odpowiednie instytucje zatrudniające autora/autorów bądź towarzystwa naukowe, z którymi jest związany autor/autorzy.
Polityka antyplagiatowa
Aby zapewnić oryginalność i wysoką jakość publikowanych artykułów, redakcja „Biblioteki” stosuje najnowsze procedury ich oceniania, korzysta z systemu antyplagiatowego Crossref Similarity Check z wykorzystaniem oprogramowania iThenticate. System umożliwia identyfikację podobieństw tekstu, porównując go z publikacjami dostępnymi w Internecie i indeksowanych bazach danych oraz wskazując źródła fragmentów. Prace, w których zostaną stwierdzone zapożyczenia od innych autorów, niewłaściwie cytowane lub plagiatowane, będą odrzucane przez redakcję, natomiast naruszenie praw autorskich lub dobrych praktyk naukowych będzie zgłaszane władzom instytucji zatrudniającej autora. W przypadku stwierdzenia plagiatu w opublikowanej pracy redakcja wycofa tekst i zamieści informację na ten temat na stronie internetowej czasopisma i/lub w wersji drukowanej.