Wytyczne dla autorów
Teksty należy zgłaszać za pośrednictwem platformy PRESSto; w uzasadnionych przypadkach mogą być przesłane e-mailem na adres redakcji (red.bibl@amu.edu.pl).
Autor tekstu winien podać swój numer ORCID (unikatowy cyfrowy identyfikator międzynarodowego systemu identyfikacji autorów publikacji naukowych).
Teksty powinny być napisane w programie Word, obustronnie wyjustowane, z odstępem 1,5 wiersza. Wielkość czcionki – 12 pkt. Dłuższe cytaty, przytoczenia należy zapisać mniejszym stopniem pisma z pojedynczym odstępem między wierszami. Wszystkie przywoływane w tekście tytuły dzieł – zarówno literackich, jak i naukowych – winny być zapisane kursywą, bez cudzysłowu. Dzielenie wyrazów – automatyczne. Wszelkiego rodzaju śródtytuły należy ponumerować oraz zapisać czcionką o 1 pkt większą i wytłuszczoną. Wszelkiego rodzaju wyliczenia winny być czytelnie wyróżnione i ponumerowane (cyframi lub myślnikami). Zaleca się unikać wprowadzania dodatkowych urozmaiceń w tekście (ramek, kursyw czy glos pisanych na marginesie), wyróżniania fragmentów tekstu specjalnym tłem itp. Kategorycznie zabrania się stosowania „ręcznego”, tzn. nieautomatycznego dzielenia wyrazów.
Wszelkiego rodzaju tabele winny być sporządzone zgodnie z zasadami właściwymi dla programu Word. Nie należy używać kolorowych wyróżnień; graficzne wzory, schematy, zestawienia statystyczne powinny być wykonane w technice czarno-białej.
Do tekstów zamieszczonych w działach „Artykuły” i „Miscellanea” należy dołączyć: krótkie streszczenie w języku polskim i angielskim (maksymalnie pół strony tekstu), zawierające główne tezy artykułu, oraz słowa kluczowe.
Dołączone do tekstu ilustracje (oddzielny plik) winny być dokładnie opisane, łącznie z podaniem adresu (miejsca, z którego pochodzi dana ilustracja) lub nazwiska fotografa, autora. Ilustracje prosimy przygotować w postaci plików w formacie tif lub jpg (nieskompresowane) o rozdzielczości 300 dpi. W tekście artykułu należy zaznaczyć miejsce dla ilustracji.
Przypisy. Obowiązuje numerowanie kolejne na dole każdej strony. Opis bibliograficzny cytowanego lub przywoływanego dzieła – skrócony, tzn. zawierający następujące elementy: pierwszą literę imienia autora, nazwisko, tytuł (kursywą), miejsce wydania, rok wydania, stronę, z której pochodzi cytat, lub strony, na których mówi się o poruszanych przez autora problemach (kompletny adres URL). W wydawnictwach zbiorowych należy podać nazwisko redaktora (redaktorów), w przypadku prac, które są tłumaczeniami z języków obcych, autor powinien podać nazwisko tłumacza. Poszczególne elementy opisu winny być oddzielone przecinkiem. Pozostałe odsyłacze do cytowanego dzieła należy sygnalizować skrótem op. cit. (bez wielokropków) z podaniem strony, pod warunkiem że z tekstu jasno wynika, o jakie dzieło chodzi. W przeciwnym wypadku należy podać opis skrócony, a w nim: pierwszą literę imienia, nazwisko, pierwsze dwa słowa tytułu. W przypadku kilku dzieł, do których autor odwołuje się w jednym przypisie, opis każdego winien być oddzielony średnikiem. Jeżeli autor bardzo często odwołuje się do konkretnego tekstu, można posłużyć się jednym przypisem z dokładnym adresem bibliograficznym i uwagą: wszystkie cytaty pochodzą z tego wydania, w nawiasie zaznaczono stronę; wówczas stronę, z której pochodzi przytoczony fragment, można każdorazowo zaznaczać w tekście. W cytowaniach internetowych niezbędne jest podanie daty dostępu.
Teksty zgłoszone do „Biblioteki” muszą zawierać bibliografię załącznikową.
Recenzje powinny być poprzedzone dokładnym opisem bibliograficznym recenzowanego dzieła, który winien zawierać wszystkie elementy: imię i nazwisko autora, pełny tytuł, nazwisko tłumacza (w przypadku tekstów tłumaczonych na język polski), nazwisko redaktora (redaktorów) w przypadku prac zbiorowych, pełną nazwę wydawnictwa, miejsce wydania, liczbę stron. W recenzjach należy unikać przypisów, a strony, z których pochodzą cytaty lub omawiane bardziej szczegółowo zagadnienia, wystarczy zaznaczyć w nawiasie.
Redakcja „Biblioteki” szanuje zasadę, że „ghostwriting” i „guest authorship” są przejawem nierzetelności naukowej, stąd ujawnione przypadki będą z całą stanowczością piętnowane, podobnie jak przejawy naruszania zasad etyki obowiązujących w nauce.
Teksty do „Biblioteki” przyjmowane są do końca maja każdego roku.
Prawa autorskie
Utwory opublikowane w czasopiśmie Biblioteka, na platformie Pressto należącej do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od 2015 roku są udostępniane na
licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.

Tym samym wszyscy zainteresowani są uprawnieni do korzystania z utworów opublikowanych po 2015 roku pod następującymi warunkami:
- uznania autorstwa czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnianym utworem informacji o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji
- na tych samych warunkach — remiksując utwór, przetwarzając go lub tworząc na jego podstawie, należy swoje dzieło rozpowszechniać na , co oryginał.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).
Autor zachowuje prawa majątkowe, ale udziela zgody Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na wykorzystanie dzieła. Autorzy tekstów zakwalifikowanych do publikacji proszeni są o wypełnienie podpisanie i przesłanie umowy.
Jeżeli autor artykułu nie jest przekonany, że może wykorzystywać cudze utwory (np. ilustracje, fotografie, tabele) w ramach cytatu we własnej tekście musi dostarczyć do redakcji czasopisma zgodę od uprawnionych podmiotów.
Prawa są zastrzeżone do wszystkich tekstów opublikowanych przed rokiem 2015.