Abstrakt
Artykuł prezentuje jedno z najważniejszych polskich dzieł pamiętnikarskich powstałych w XIX wieku – Przechadzki po mieście autorstwa Marcelego Mottego, zwanego „piewcą XIX-wiecznego Poznania” – w kontekście przedstawionego w nim obrazu miasta i jego mieszkańców. Autor w swych wspomnieniach na pierwszym miejscu postawił opowieść o ludziach, natomiast miasto, jego ulice i place jako teren kolejnych przechadzek są niejako kanwą narracji. Niezwykłe walory dzieła, takie jak komunikatywność, bogactwo języka, poczucie humoru, anegdota w przekazie, wraz z ogromem informacji na temat miasta i jego obywateli (wszystkich funkcjonujących w nim narodowości), w tym zwłaszcza warstw ziemiaństwa, inteligencji, mieszczaństwa sprawiają, że dzieło stanowi wyjątkowe źródło pamiętnikarskie, z którego głębi, ujawniającej się w każdorazowej lekturze, czerpią historycy, przewodnicy miejscy oraz wszyscy zainteresowani dziejami stolicy Wielkopolski XIX stulecia.Bibliografia
A.W., Na fali wspomnień, „Teatr i Film” 1958, nr 1, s. 30.
Dernałowicz M., Pamiętnikarstwo, w: Słownik literatury polskiej XIX w., red. J. Bachórz, A. Kowalczykowa, Warszawa 2002.
Engeldinger W.D., Niemiecka inteligencja w Poznaniu w latach 1871–1914, „Kronika Miasta Poznania” 1998, nr 2.
Gawęda, w: Słownik terminów literackich, red. J. Sławiński et al., Wrocław 1988.
Jakubczak F., Jak pisać, pozyskiwać i użytkować pamiętniki, „Pamiętnikarstwo Polskie” 1971, nr 1.
Kemlein S., Między tradycją a nowoczesnością – intelektualiści żydowscy w Poznaniu w pierwszej połowie XIX wieku, „Kronika Miasta Poznania” 1998, nr 2.
Kemlein S., Żydzi w Wielkim Księstwie Poznańskim 1815–1848, Poznań 2001.
Motty M., Hipolit Cegielski, „Dziennik Poznański” 1868, nr 279.
Motty M., Józef Łukaszewicz, „Dziennik Poznański” 1873, nr 184, 185.
Motty M., Listy Wojtusia z Zawad, oprac. Z. Grot, T. Nożyński, Warszawa 1983, List XLIII.
Motty M., Ludwik IX – wizerunek historyczny, w: Warta. Książka zbiorowa ofiarowana księdzu Franciszkowi Bażyńskiemu, proboszczowi przy kościele św. Wojciecha w Poznaniu, na jubileusz 50-letniego kapłaństwa w dniu 23 kwietnia 1874 od jego przyjaciół i wielbicieli, Poznań 1874.
Motty M., Wspomnienie o śp. Prałacie Brzezińskim, Poznań 1878.
Paluszkiewicz M., Przyczynki do słownictwa wielkopolskiego, „Język Polski” 1955, R. XXXV.
Trzeciakowski L., „Kwiat narodu”. Polska inteligencja Poznania XIX wieku, „Kronika Miasta Poznania” 1998, nr 2.
Wojtkowiak Z., Nauki pomocnicze historii najnowszej. Źródła narracyjne. Pamiętnik, tekst literacki, cz. 1, Poznań 2001.
Wróbel H., Marceli Motty jako kronikarz XIX-wiecznego Poznania, Poznań 1968 [maszynopis].
Wyszowska I., Marceli Motty (1818–1898): poznański nauczyciel, felietonista i pamiętnikarz, Poznań 2008.
Licencja
Prawa autorskie (c) 2014 Izabela Wyszowska
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Utwory opublikowane w czasopiśmie Biblioteka, na platformie Pressto należącej do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od 2015 roku są udostępniane na
licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Tym samym wszyscy zainteresowani są uprawnieni do korzystania z utworów opublikowanych po 2015 roku pod następującymi warunkami:
- uznania autorstwa czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnianym utworem informacji o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji
- na tych samych warunkach — remiksując utwór, przetwarzając go lub tworząc na jego podstawie, należy swoje dzieło rozpowszechniać na tej samej licencji, co oryginał.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).
Autor zachowuje prawa majątkowe, ale udziela zgody Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na wykorzystanie dzieła. Autorzy tekstów zakwalifikowanych do publikacji proszeni są o wypełnienie podpisanie i przesłanie umowy.
Jeżeli autor artykułu nie jest przekonany, że może wykorzystywać cudze utwory (np. ilustracje, fotografie, tabele) w ramach cytatu we własnej tekście musi dostarczyć do redakcji czasopisma zgodę od uprawnionych podmiotów.
Prawa są zastrzeżone do wszystkich tekstów opublikowanych przed rokiem 2015.