Abstrakt
Artykuł jest pierwszym z planowanego cyklu „O cesarzowych Cesarstwa Łacińskiego (1204-1261)”. Ten jest poświęcony Marii hr. Szampani, która wyruszywszy na krucjatę, dotarła do Akki, i tam dowiedziała się o wyborze jej męża Baldwina hr. Flandrii na pierwszego cesarza łacińskiego. W tekście przybliżono jej życiorys i naświetlono udział w krucjatach jej krewnych.
Bibliografia
A history of the crusades II, ed. by Kenneth M. Setton, Philadelphia 1962.
Bradbury J., Filip II August, król Francji 1180–1223, tłum. Idalia Smoczyk-Jackowiak, Oświęcim 2018.
Baronius C., Annales ecclesiastici, vol. 20, [Roma] 1864.
Chronica Albrici Monachi Trium Fontium, ed. Ludwig Weiland MGH SS 23, Hannover 1874.
Chronica magistri Rogeri de Houedene, ed. W. Stubbs, vol. 3, London-Cambridge 1870, Rolls Series 51.
Chronicle of Hainaut by Gilbert of Mons, trans. Laura Napran, Woodbridge 2005.
Chronicon Hanoniense quod dicitur Balduini Avennensis, ed. Johannes Haller, MGH SS 25, Hannover 1880.
Chronique de rimée de Philippe Mouskes, ed. Le Baron de [Frédéric A. F. Th.] Reiffenberg, t. 2, Bruxelles 1838.
Dąbrowska M., Łacinniczki nad Bosforem. Małżeństwa bizantyńsko-łacińskie w cesarskiej rodzinie Paleologów (XIII–XV w.), Łódź 1996.
Duby G., Damy XII wieku, przekł. Alicja i Krzysztof Choińscy, Warszawa 2000.
Duby G., Rycerz, kobieta i ksiądz. Małżeństwa w feudalnej Francji, przekł. Hanna Geremek, Warszawa 1986.
Ernoul, Chronique d’Ernoul et de Bernard le Trésorier, ed. Louis de Mas-Latrie, Paris 1871.
Flandria generosa (Continuatio Gislenensis), ed. Ludwig Bethmann, MGH SS 9, Hannover 1861.
Geoffroy de Villehardouin, La conquête de Constantinople, editée et traduite par Edmond Faral..., t. 1–2, Paris 1938–1939.
Geoffroy de Villehardouin, Zdobycie Konstantynopola, z języka starofrancuskiego przetłumaczył, wstępem i komentarzami opatrzył Zdzisław Pentek, Poznań 2018.
Gesta Regis Henrici Secundi et Gesta Regis Ricardi Benedicti abbatis, ed. William Stubbs, vol. 2, London 1867, Rolls Series 49.
Gisleberti Chronicon Hanoniense, ed. Wilhelm Arndt, MGH SS 21, Hannover 1869.
Hautcœur E., Documents liturgiques et nécrologiques de l’église collégiale de Saint-Pierre de Lille, Lille-Paris 1895, s. 177, 313.
Hemptinne Thérèse de, Giselbert von Mons, Lexikon des Mittelalters, Bd. 4, München-Zürich 1989.
Histoire des femmes en Occident sous la direction de Georges Duby et Michelle Perrot, Paris 2000.
Ioannes de Thielrode, Genealogie comitum Flandriae, ed. L. Bethmann, MGH SS 9, Hannover 1851.
Iohannes Longus de Ipra, Chronica monasterii Sancti Bertini, ed. Oswald Holder-Egger, MGH SS 25, Hannover 1880.
La chronique de Gislebert de Mons, ed. Léon Vanderkindere, Bruxelles 1904.
Longnon J., L’Empire Latin de Constantinople et la Principauté de Morée, Paris 1949.
Moore J. C., Baldwin IX of Flanders, Philip Augustus and the Papal Power, „Speculum” 1962, vol. 37.
Nicholas Karen S., Countesses as rulers in Flanders, w: Aristocratic women in medieval France, ed. Theodore Evergates, Philadephia 1999.
Pentek Z., Cesarstwo Łacińskie (1204–1261). Kolonialne państwo krzyżowców czy Neobizancjum, Poznań 2004.
Pernoud R., Kobieta w czasach wypraw krzyżowych, przekład Iwona Badowska, Gdańsk 1995.
Radulphi de Coggeshall Chronicon Anglicanum, ed. J. Stevenson , London 1875, Rolls Series 66
Reineri Annales a. 1066–1230, ed. H. Pertz, MGH SS 16, Hannover 1859.
Sigeberti Gemblacensis Chronica continuationibus, ed. Ludwig Bethmann, MGH SS 6, Hannover 1844.
Spiegel G. M., Romancing the past: the rise of vernacular prose historiography in thirteenth-century France, Berkeley 1993.
Van Tricht F., The Latin Renovatio of Byzantium. The Empire of Constantinople (1204–1228), transl. Peter Longbottom, Leiden-Boston 2011.
Wolff R. L., The Latin Empire of Constantinople, 1204–1261, w: A history of the crusades II, ed. by Kenneth M. Setton, Philadelphia 1962, s. 187–233.
Licencja
- Autor oświadcza, że przysługują mu osobiste i majątkowe prawa autorskie do Utworu oraz że nie są one ograniczone w zakresie objętym niniejszą Umową, oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza majątkowych lub osobistych praw autorskich innych osób.
- Autor udziela Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z Utworu bez ograniczeń terytorialnych i przez czas nieokreślony na następujących polach eksploatacji:
2.1. wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
2.2. wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu;
2.3. publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;
2.4. włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;
2.5. wprowadzanie Utworu w postacie elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu, Intranetu, Extranetu lub innej sieci;
2.6. rozpowszechnianie Utworu w postaci elektronicznej w Internecie, Intranecie, Extranetu lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie;
2.7. udostępnianie Utworu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu, Intranetu, Extranetu lin innej sieci;
2.8. udostępnianie Utworu zgodnie z wzorcem licencji Attribution-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-ND 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons. - Autor zezwala Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na:
3.1. nieodpłatne korzystanie i rozporządzanie prawami do opracowań Utworu i tymi opracowaniami.
3.2. wysyłanie metadanych Utworu oraz Utworu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma. - Autor upoważnia i zobowiązuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do udzielania osobom trzecim dalszych licencji (sublicencji) do Utworu oraz do innych materiałów, w tym utworów zależnych lub opracowań zawierających lub powstałych w oparciu o Utwór, przy czym postanowienia takich sublicencji będą tożsame z wzorcem licencji Attribution-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-ND 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu wyłącznie w celach niekomercyjnych pod następującymi warunkami:
4.1. uznanie autorstwa czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem informacji, o autorstwie tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji;
4.2. na tych samych warunkach, wolno rozpowszechniać utwory zależne jedynie na licencji identycznej to tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny. - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest zobowiązany do:
5.1. udostępniania Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym bez ograniczeń technicznych;
5.2. poprawnego informowania osób, którym Utwór będzie udostępniany o udzielonych im sublicencjach w sposób umożliwiający odbiorcom zapoznanie się z nimi.