Post-koiné, czyli Anity Jarzyny projekt krytyki nieantropocentrycznej
PDF (Język Polski)

Schlagworte

poezja
język
animal studies
ekokrytyka
posthumanizm
humanistyka nieantropocentryczna

Zitationsvorschlag

Czerska, T. (2021). Post-koiné, czyli Anity Jarzyny projekt krytyki nieantropocentrycznej. Porównania, 28(1), 537–546. https://doi.org/10.14746/por.2021.1.24

Abstract

Artykuł stanowi przegląd i omówienie monografii Anity Jarzyny Post-koiné. Studia o nieantropocentrycznych językach (poetyckich), która jest jedną z kluczowych rozpraw badających związki ludzko-zwierzęce na materiale poezji polskiej XX i XXI wieku. Książka Jarzyny jest nie tylko przykładem zręcznego aplikowania metodologii z pogranicza posthumanizmu i animal studies. Stanowi oryginalną i nowatorską propozycję nieantropocentrycznego czytania literatury, jest także ważnym głosem w debacie o budowaniu ładu ekologicznego i miejscu oraz roli zwierząt w życiu człowieka.

https://doi.org/10.14746/por.2021.1.24
PDF (Język Polski)

Literaturhinweise

Barcz Anna (2016), Realizm ekologiczny. Od ekokrytyki do zookrytyki w literaturze polskiej, Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”, Katowice.

Domańska Ewa (2008), Humanistyka nie-antropocentryczna a studia nad rzeczami, „Kultura Współczesna”, nr 3, s. 9–21.

Filipowicz Anna (2017), (Prze)zwierzęcenia. Poetyckie drogi do postantropocentryzmu, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk.

Jarzyna Anita (2019), Post-koiné. Studia o nieantropocentrycznych językach (poetyckich), Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź.

Krupiński Piotr (2016), „Dlaczego gęsi krzyczały?”. Zwierzęta i Zagłada w literaturze polskiej XX i XXI wieku, Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich,

Warszawa.

Nawarecki Aleksander (2014), Parafernalia. O rzeczach i marzeniach, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice.

Sławek Tadeusz (2015), U-chodzić, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice.